Właśnie czytasz

Instrukcja, jak degustować kawę. Czy umiesz rozpoznać smaki, które kryją się w ziarnach?

2087  
Udostępnij: 

Instrukcja, jak degustować kawę. Czy umiesz rozpoznać smaki, które kryją się w ziarnach?

Dlaczego na niektórych opakowaniach kawy jest napisane, że ma na przykład tony karmelu, skoro nie jest ona aromatyzowana? Jak właściwie degustować kawę, aby rozpoznać poszczególne, ukryte w niej smaki?

8. 12. 2021 5 Min czytania Redakcja
Instrukcja, jak degustować kawę. Czy umiesz rozpoznać smaki, które kryją się w ziarnach?

Smak kawy można odkryć przez tzw. cupping. To degustacja, podczas której oceniane są jej właściwości. Wszyscy znamy degustatorów wina, ale niewielu z nas wie, że są ludzie, którzy degustują kawę. Paradoks polega na tym, że wino ma około 400 charakterystycznych smaków, a kawa aż 1000.

Każdy smak rozwija się w innych warunkach. Jeśli przyrządzasz kawę jedną z alternatywnych metod, powinieneś dokładnie przestudiować tę procedurę i postępować zgodnie z nią, aby wydobyć odpowiednie smaki. Większość z nas po prostu „robi kawę”, ale nieuwaga ta może być błędem, który fundamentalnie zmieni jej smak. Tylko w wyjątkowych przypadkach woda powinna mieć temperaturę około 100 °C, a w większości powinna ona wynosić około 92-95 °C. Należy również zwrócić uwagę na wagę kawy i czas ekstrakcji.

Naucz się degustować kawę

Jeśli Twoi znajomi lubią kawę, możecie wspólnie urządzić sobie cupping i świetnie spędzić czas. Jak to zrobić?

Aby kubki smakowe uczestników degustacji były odpowiednio przygotowane, dwa dni przed planowanym cuppingiem nie należy spożywać pikantnych i mocno słonych potraw, palić i najlepiej pić tylko czystą wodę.

Dwa sposoby, jak to zorganizować:

  1. Przygotuj napój i włóż do filiżanki „uniwersalną” łyżkę. Każdy nabierze sobie nią trochę kawy i przeleje na swoją własną łyżeczkę, aby jej posmakować (higiena jest tu podstawą).
  2. Przygotuj tyle napojów, ile jest uczestników – każdy będzie pił ze swojego kubka. To trochę bardziej czasochłonne, ale myślę, że to lepsza opcja, bo każdy może wypić porządny łyk kawy.

Jak postępować w trakcie degustacji i na czym się koncentrować?

Najpierw powąchaj świeżo zmielone ziarna w ten sposób poznasz suchy aromat kawy. Następnie przygotuj napar i sprawdź, jaki ma aromat. W dalszym kroku możesz przejść do jej smakowania. Na co zwrócić uwagę podczas ostatniego etapu?

  • Parametr acidity: czyli poziom kwasowości, który powinieneś czuć z tyłu języka. Może być gorzki (zbyt wysoki parametr acidity) lub mdły (zbyt niski). Kwasowość jest również określana jako łagodna, niewyraźna lub kłująca.
  • Body = cielistość kawy: badasz, jak gęsta jest kawa. To jak porównanie ze sobą wody i mleka: kiedy przesuwasz językiem po podniebieniu, czujesz, że mleko jest gęstsze niż woda. Mocno palone kawy mają ciężkie body, ale mogą być również pełne, bogate, mocne, słabe, cienkie i grube.
  • Smak: zaangażuj swoją wyobraźnię, bo czas na najtrudniejsze zadanie! Możesz poczuć nutę orzechów, owoców, czekolady, miodu, cynamonu i wiele innych bukietów smakowych. Nie bez powodu mówi się, że ile osób, tyle smaków. Nie jest to łatwe – pewnie oglądaliście konkursy kulinarne, w których szef kuchni nie poznał nawet smaku ananasa. Chodzi o Twoje kubki smakowe i o to, jak są „rozpieszczone”.
  • Posmak: czyli odczucie po przełknięciu naparu. Czasami nazywa się je „ogonem”.

Jak próbować kawy?

Napar należy mocno wessać ustami, chwilę w nich potrzymać, a następnie wypluć. Czasami trzeba wziąć nawet kilka łyków. Kawa musi dotrzeć do nasady języka, gdzie znajduje się centrum odczuwania goryczy. Dla zneutralizowania smaku przed nową próbką polecam wypić wodę.

Dlaczego różne ziarna mają różne smaki?

Na smak kawy wpływa wiele czynników, a wszystko zaczyna się już na plantacji.

Na smak kawy wpływa głównie klimat oraz gleba, w których jest uprawiana. Kolejnym czynnikiem jest prażenie zielona kawa jako surowiec praktycznie nie ma smaku. Porównuję to do steku: surowe mięso również nie smakuje tak wyraźnie, jak upieczone. :-) Kawa ma najlepszy smak, gdy jest lekko palona wówczas rozwija w sobie najwięcej substancji aromatycznych. Odwrotnie jest przy mocnym paleniu ziaren, które są zalecane do przygotowywania napoju z ekspresu, gdyż jej smak jest raczej gorzki (każdy miłośnik espresso to doceni).

Etiopia, Kolumbia... Czy pochodzenie ziaren wpływa na ich smak?


Pochodzenie ma w tym przypadku znaczenie. Prawdą jest, że ​​kawy z kontynentu amerykańskiego mają nutę orzechowo-czekoladową, natomiast kawy z kontynentu afrykańskiego są owocowe i bardziej kwiatowe. Są jednak wyjątki, na których smak wpływa prażenie. Arabika zawiera większą ilość olejów, które są nośnikami smaku, dzięki czemu jest on bardziej wyrazisty. Robusta z kolei zawiera ich mniej, więc smak jest raczej ziemisty i gorzki.).

Sposób przetwarzania owoców kawowca również może wpływać na smak ziaren. Istnieją dwie podstawowe metody: sucha i mokra. Pierwsza z nich polega na pozostawieniu owocu do wyschnięcia na słońcu przez około trzy tygodnie – dzięki temu do ziaren kawy dostaje się słodycz miąższu. Podczas metody mokrej ziarno kawy jest usuwane z owocu, a następnie poddawane fermentacji w zbiorniku na wodę przez około 36 godzin, podczas których usuwane są wszelkie pozostałości miazgi. Dzięki temu surowa kawa zachowa tylko swój niepowtarzalny smak.

Jeden rodzaj ziaren może za każdym razem smakować inaczej

Kawa przeszła trzy etapy. W pierwszym (1950-1960) stała się ogólnodostępna. W drugim, w latach 1960-1990, kawę zaczęto spożywać publicznie. Teraz jesteśmy na trzecim, czyli skupiamy się na jej alternatywnych sposobach przygotowania.

Dzięki alternatywnym sposobom przygotowania jeden rodzaj kawy może za każdym razem smakować inaczej. Słowo alter pochodzi z łaciny i tłumaczy się jako „drugi wariant”. W przypadku kawy oznacza to, że jest przygotowywana w różnych warunkach chemicznych i fizycznych. Smaki zatem różnią się zarówno w przypadku poszczególnych gatunków, jak i metod parzenia.

Każda metoda wymaga innego zmielenia kawy. Kawa mielona składa się z tak zwanych płatków kawowych, które im są większe, tym lepiej wydobywa się z nich smak. Jeśli przygotujesz kawę za pomocą drippera, dużo lepszy smak uzyskasz, gdy zmielisz ją nieco grubiej. To samo dotyczy parzenia we french pressie smak jest naprawdę wyczuwalny już przy pierwszym łyku. Dużo jednak zależy również od tego, jak masz przygotowane kubki smakowe. :-)

Dla mnie kawa to odkrywanie i testowanie. Tak jak stopniowo odnajduje się swój ulubiony rodzaj wina czy piwa, tak też można odnaleźć swój smak kawy. Wymaga to jednak chęci do eksperymentowania i odrobiny ciekawości.

Kawa i akcesoria do jej przygotowania

Kawa i akcesoria do jej przygotowania

Wszystko, co może Ci się przydać do przyrządzenia domowej kawy znajdziesz na Tchibo.pl. A jaką kawę wybrać do przyrządzenia w domu?

Przeczytaj artykuł
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły