Właśnie czytasz

Dlaczego czytamy horoskopy, choć wiemy, że nie znajdziemy w nich prawdziwej przepowiedni?

6837  
Udostępnij: 

Dlaczego czytamy horoskopy, choć wiemy, że nie znajdziemy w nich prawdziwej przepowiedni?

Badania pokazują, że ponad połowa Polaków regularnie czyta horoskopy. "Jak będzie układało mi się w życiu zawodowym?", "Czy znajdę prawdziwą miłość?", "Co czeka mnie w najbliższej przyszłości?" – to tylko kilka pytań, na które chcemy poznać odpowiedź. Co kieruje człowiekiem, że jest on gotów swój los zawierzyć przepowiedni przeczytanej w Internecie lub gazecie?

31. 12. 2021 3 Min czytania Anna Gach
Dlaczego czytamy horoskopy, choć wiemy, że nie znajdziemy w nich prawdziwej przepowiedni?

Jako ludzie mamy tendencję do szukania łatwych rozwiązań, czyli takich, które nie wymagają naszego zaangażowania czy też wysiłku. I tutaj horoskop okazuje się pasować idealnie, bo aby dowiedzieć się, jak będzie układała się nasza kariera zawodowa, nie musimy czekać na niejednokrotnie odległe efekty ciężkiej pracy wystarczy jedynie sięgnąć po łatwo dostępne przepowiednie.

Powodem jest strach przed podjęciem kluczowych decyzji

Po prostu boimy się jej ewentualnych trudnych czy nieprzewidzianych konsekwencji.

Kiedy nie jesteśmy gotowi, by wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności za to, jak wygląda nasza codzienność, wówczas chętnie uciekamy się do horoskopowych informacji, bo są one metodą na konstatację, że przecież gwiazdy tak zdecydowały i nasze działanie albo jego ewentualny brak niewiele jest w stanie zmienić.

Wróżka prawdę Ci powie?

Czasami zdarza się zupełnie na odwrót i dla niektórych z nas wizyta u wróżki czy astrologa daje złudzenie, że możemy kontrolować swoją przyszłość. Brak wiary we własne siły, z którymi na różnych etapach życia przychodzi zmierzyć się każdemu z nas, powoduje, że w horoskopach poszukujemy potwierdzenia naszego wpływu na własne życie.

Ludzie są z natury ciekawi

Chcemy wiedzieć, co przyniesie przyszłość i czy będzie ona dobra zarówno dla nas samych, jak i dla bliskich nam osób.

Z drugiej zaś strony chcemy jak najlepiej przygotować się na to, co w tej przyszłości się wydarzy. Mamy bowiem naturalną potrzeb tego, by jak najlepiej wykorzystywać szanse, które dostajemy od życia.

dlaczego wierzymy w horoskopy

Warto też wspomnieć o naturalnym dla ludzkiego życia lęku przed nieznanym. W sytuacji, gdy nie wiemy, co nas czeka, może pojawić się przeświadczenie o utracie kontroli nad własnym życiem, a to może stać się źródłem lęku.

„Ludzie często identyfikują się z bardzo niejasnymi opisami osobowości, jeśli powiedziano im, że opisują nas konkretnie”

To tzw. efekt Forera, czyli przejaw szerszej skłonności naszych mózgów do poszukiwania informacji potwierdzających, które w rzeczywistości są ogólnymi zestawami danych odnoszących się do znacznej grupy ludzi.

Ten tydzień zaczyna się dla Twojego znaku w pozycji Marsa. Jeśli chcesz poderwać kobietę, staraj się kontrolować jego wpływ. Niekontrolowany, byłbyś zbyt dominujący. Od połowy tygodnia Mars będzie ustępował, a pod jego koniec wpływ Wenusa osiągnie szczyt. Uważaj, aby nie być zbyt kobiecym. Twoje szanse na udaną znajomość są największe przed końcem tygodnia. Możesz uniknąć wpływu Wenus, jeśli nie będziesz zwlekać zbytnio z zainicjowaniem znajomości i jeśli poprosisz o jej numer telefonu w odpowiednim momencie.

A teraz przeczytaj to samo, ale bez astrologicznej otoczki:

Kobiety nie chcą być całkowicie kontrolowane przez dominujących mężczyzn, ale jednocześnie nie chcą mężczyzn, którzy nie potrafią samodzielnie podjąć decyzji. Aby zainteresować kobietę, musisz umieć to wypośrodkować, a kiedy będziesz nawiązywać nową znajomość, bądź pewny siebie – nie przeciągaj tego procesu jak większość i poproś o jej numer telefonu, gdy będziesz w najlepszej formie. Bądź mężczyzną, który zna swoją wartość.

To nic innego jak demonstracja efektu Forera, któremu towarzyszy kilka innych trików psychologicznej manipulacji. I co najciekawsze – bezpośrednią ofiarą w tym przypadku nie byłaby kobieta, ale Ty. Efekt Forera to zjawisko, w którym ludzie uznają niekompletne i niejasne twierdzenia za prawdziwe: kiedy czegoś w nich brakuje, osoby, które nie są go świadome, często są w stanie te brakujące luki uzupełnić w taki sposób, że uznają twierdzenia za prawdziwe.

astrologia

Warto wspomnieć także o tym, że astrologia postrzegana jest przez wielu jako domena kobiet, co potwierdza fakt, że horoskopy najczęściej umieszczane są w pismach dedykowanych paniom. Może to być związane ze stereotypowym postrzeganiem kobiet jako tej wrażliwej płci, kierującej się emocjami i intuicją, a także tej transgresywnej, mającej dostęp do zaświatów czy przestrzeni magicznej ze względu na bliskość z porządkiem natury i nieoczywisty status względem mężczyzn.

A jaki jest Twój stosunek do informacji zawartych w horoskopach? Wiesz, w którym miejscu w gazecie czy innym kobiecym magazynie można je znaleźć? A może absolutnie Cię one nie interesują? Każde stanowisko jest dobre pod warunkiem, że daje Ci coś pozytywnego. Ważne jest jednak również to, by nie rezygnować z wyjątkowego prawa, jakim jest możliwość podejmowania samodzielnych i autonomicznych decyzji.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły