Właśnie czytasz

Mój sposób na kreatywne popołudnie: cztery fantastyczne eksperymenty do wykonania z dziećmi w domu

20799  
Udostępnij: 

Mój sposób na kreatywne popołudnie: cztery fantastyczne eksperymenty do wykonania z dziećmi w domu

Gdybym miała wybierać, czy wolę okres, gdy moja córka była maleńkim dzieckiem, czy teraźniejszość, gdy jest ośmiolatką, to zdecydowanie wybiorę to, co jest teraz! A dlaczego? W końcu możemy się dogadać na wielu płaszczyznach – cechuje ją zdrowa ciekawość świata, dzięki której możemy spędzać czas w niesamowicie interesujący sposób.

27. 6. 2021 4 Min czytania Marta Syczewska
Mój sposób na kreatywne popołudnie: cztery fantastyczne eksperymenty do wykonania z dziećmi w domu

Często wychodzimy razem w różne miejsca. Moje dziecko wie, że może mi powiedzieć wszystko i zawsze znajdziemy sposób na rozwiązanie każdej sytuacji czy pomysł na ciekawe spędzenie czasu. Tym razem postanowiłam wykorzystać to wspaniałe położenie i zaskoczyć moją córkę.

Pomyślałam, że pokażę jej cztery bardzo ciekawe eksperymenty, które można wykonać w domu. Poziom trudności jest różny od kolorowego tornada, do wulkanu z sody oczyszczonej, który jest absolutnie fantastyczny i budzi totalny zachwyt. Jeśli jesteście ciekawi, zachęcam Was do czytania!

Tornado ruch obrotowy w praktyce

Nie jest to co prawda mój ulubiony eksperyment, ale mimo wszystko jest bardzo fascynujący!

Do jego wykonania potrzebujesz:

 • okrągłą miskę lub szklankę z wodą,
 • trochę płynu do mycia naczyń,
 • lejek,
 • długą łyżeczkę,
 • miarkę do wody.

Do miski z wodą dodaj płyn do mycia naczyń i zamieszaj wszystko łyżką, aż woda się rozkręci. Następnie obserwuj, jak tworzy się wodny wir. Możesz powtórzyć eksperyment, ale z użyciem lejka: szybko wlej do niego wodę zmieszaną z detergentem i obserwuj, co się stanie.

Czasami wlewam do wody trochę niebieskiego barwnika spożywczego. Kolorowy wir zazwyczaj jest bardziej interesujący dla dzieci.

Porozmawiajcie o ruchu obrotowym


Podczas tego eksperymentu woda lub powietrze obracają się wokół krzywej, którą nazywa się linią wirową. Im bliżej niej jest woda, tym szybciej kręci się wir. Możemy tu zaobserwować efekt powstałej siły odśrodkowej. Eksperyment ten można również wykonać za pomocą zamkniętej butelki obróconej dnem do góry. Wówczas należy wprowadzić wodę w ruch, a następnie zdjąć wieczko, dzięki czemu woda będzie powoli wyciekała. Im więcej wody zbliża się do wylotu, tym szybciej wir się kręci.

Pływający olej, opadające przedmioty cięższe i lżejsze substancje

Drugi eksperyment ma za zadanie pokazać dzieciom to, że różne substancje w zależności od swojego ciężaru będą opadać lub unosić się na wodzie.

Do jego wykonania potrzebujesz:

 • szklankę lub butelkę z wodą wypełnioną mniej więcej do 3/4 wysokości,
 • olej,
 • różne przedmioty, takie jak: kamyczki, siemię lniane, nasiona sezamu czy makaron.

pokusy pro děti

Dodaj do wody kilka łyżek oleju i obserwuj, jak na jej powierzchni tworzą się oka. Następnie dokładnie wymieszaj olej z wodą i obserwuj, jak oka ponownie stopniowo osadzają się na powierzchni. Później możesz wrzucić zebrane przedmioty do drugiej szklanki z wodą i sprawdzić, które opadną na dno, a które będą się unosić na cieczy. Ponownie możesz dodać do wody odrobinę barwnika spożywczego, aby uzyskać jeszcze wyraźniejszy efekt.

Kilka słów o gęstości


Porozmawiaj z dziećmi o gęstości i wyjaśnij im, jakie zjawisko pokazuje ten eksperyment: olej i woda mają inną gęstość. Olej jest lżejszy, a zatem unosi się na wodzie. To samo dotyczy innych przedmiotów: coś, co jest fizycznie większe, nadal może ważyć mniej i nie opaść tak szybko jak inny, wielkościowo mniejszy, ale cięższy przedmiot.

Wulkan z sody oczyszczonej jeden z najciekawszych eksperymentów, jaki znalazłam w Internecie

Eksperyment ten jest niezwykle prosty, a po zachwyconej minie mojej córki mogę stwierdzić, że naprawdę warty wykonania.

Do jego wykonania potrzebujesz:

 • 2 szklanki,
 • talerzyk
 • wodę,
 • sodę oczyszczoną,
 • ocet.

Postaw szklankę na talerzyku i wlej do niej około 2 łyżek wody, a następnie wsyp łyżkę sody oczyszczonej i wymieszaj do całkowitego jej rozpuszczenia. Do osobnej szklanki wlej dwie łyżki octu i szybko przelej płyn do „stożka wulkanu” powstała piana będzie sprawiać wrażenie wybuchu! Myślę też, że możesz spokojnie eksperymentować i zwiększyć nieco ilość składników, by efekt był bardziej spektakularny.

pokusy pro děti sopka ze sody

Wulkan możesz udoskonalić, ozdabiając wszystko folią: postaw szklankę na talerzu i owiń wszystko aluminium, w którym zrobisz otwór u góry szklanki. Rób to jednak w zlewie lub na tacy, bo wulkan prawdopodobnie się przeleje.

Skąd się wziął wybuch?


Ten eksperyment doskonale obrazuje klasyczną reakcję wymiany: w jej wyniku powstaje octan sodu, który stosuje się w żywności jako konserwant oznaczany symbolem E262, a także w kosmetyce jako odtłuszczacz. Dalej obserwujemy wybuch w postaci piany, czyli bąbelków napełnionych dwutlenkiem węgla.

Opór powietrza zabawa z kartkami papieru

Ostatnim eksperymentem i do tego nie oklepanym jest sprawdzenie, jak różna powierzchnia tego samego przedmiotu wpływa na jego swobodne opadanie.

Do jego wykonania potrzebujesz:

 • dwie kartki jedną zostaw w swoim pierwotnym stanie, a drugą zgnieć.

pokusy pro děti

Wejdź na stół lub stołek i najpierw upuść na podłogę prosty arkusz papieru. Potem w ten sam sposób zrzuć papier zwinięty w kulkę. Dziecko zaobserwuje, że pierwsza kartka spada wolniej w stosunku do drugiej. Na rozłożony arkusz działa większy opór powietrza, dlatego wolniej spada. Kulka zwiniętego papieru stawia mniejszy opór, więc spada szybciej. W tym przypadku na prędkość spadania przedmiotu nie wpływa jego masa, ale to, jak dużą powierzchnię ma.

Te cztery proste doświadczenia pokazują dzieciom, że świat nauki naprawdę jest fascynujący. Moja córka z zainteresowaniem przyglądała się wybuchającemu wulkanowi z sody oczyszczonej, a przy zabawie z kartkami rozwinęła się pomiędzy nami ciekawa dyskusja na temat tego, jak działa opór powietrza nie tylko na przedmioty, ale także na ludzi i zwierzęta. Myślę, że to doskonały sposób, jak połączyć przyjemne z pożytecznym i pozwolić dzieciom odkrywać zjawiska, które zachodzą w nauce w niekonwencjonalny i zabawny sposób.

Dodatki w stylu boho

Dodatki w stylu boho

W nowej kolekcji na Tchibo.pl znajdziesz akcesoria do mieszkania, naczynia i ubrania w popularnym stylu boho.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły