Właśnie czytasz

Skórki od banana dodają blasku moim butom, lustra lśnią dzięki filtrom do kawy

13117  
Udostępnij: 

Skórki od banana dodają blasku moim butom, lustra lśnią dzięki filtrom do kawy

Chyba każdy przyzna, że miło jest spędzać czas w miejscu, w którym jest czysto i pachnąco. To, co mi jednak bardzo przeszkadza, to ilość chemii, której używamy do sprzątania. I nie chodzi tu tylko o to, ile za nią płacimy, ale przede wszystkim o jej wpływ na nasze zdrowie i na planetę, na której wszyscy żyjemy.

29. 7. 2022 Marta Kaniewska
Skórki od banana dodają blasku moim butom, lustra lśnią dzięki filtrom do kawy

Oczywiście sięgnięcie po gotowe rozwiązania, których jest pełno na sklepowych półkach, jest najszybszą i najprostszą drogą do osiągnięcia celu. Jednak ich naturalne zamienniki, wbrew pozorom, nie są skomplikowane w przygotowaniu i nie wymagają kupowania trudno dostępnych składników. Przekonam Cię, że z pomocą kilku rzeczy, które z pewnością masz w domu, możesz wyczyścić swoje mieszkanie na błysk!

Skórka od banana wypoleruje skórzane buty

Zdziwiłam się, gdy pierwszy raz usłyszałam o tej metodzie i przyznam, że w pierwszym momencie uznałam to za kompletny absurd.

Nie lubię jednak oceniać niczego bez uprzedniego wypróbowania na własnej skórze, dlatego sięgnęłam po swoje ulubione buty i zaczęłam pocierać je skórką od banana. Efekt? Moje obuwie odzyskało blask. Jak to możliwe? Wszystko, dzięki zawartym w bananach kwasom. Odkąd wypróbowałam tę metodę, przestałam kupować drogie preparaty do nabłyszczania skóry i przerzuciłam się na ten tani i ekologiczny środek.

Cytrynowe chusteczki do pielęgnacji drewna

Kiedyś regularnie kupowałam w sklepie nawilżane chusteczki do pielęgnacji drewnianych mebli i przez długi czas zastanawiałam się, czym można je zastąpić.

Pewnego dnia, przeglądając Internet, wpadłam na artykuł o tym, jak wykonać domowe chusteczki nawilżane i nie czekając zbyt długo, postanowiłam to przetestować je we własnym domu. Chusteczki nie szkodzą środowisku, są wielokrotnego użycia, doskonale pielęgnują drewniane powierzchnie i cudownie pachną, nie uwalniając szkodliwych substancji, które w przypadku ich chemicznych odpowiedników są nieuniknione.

Potrzebujesz:

chusteczki do mebli

Przygotowanie:

  1. Do miski wlej wodę i olej cytrynowy w proporcjach 2:1.
  2. Zamocz szmatki w przygotowanej wcześniej mieszance a następnie umieść je w szczelnie zamykanym słoiku.
  3. Ściereczki są gotowe do użycia. Wystarczy przetrzeć nimi drewnianą powierzchnię. Usuną z niej kurz, dodadzą jej blasku i przepięknego, cytrynowego zapachu, który będzie się unosił po całym domu.

Ocet wyczyści kamień wodny

To częsty problem zwłaszcza tam, gdzie woda jest dość twarda.

W przypadku baterii łazienkowych po prostu moczę ściereczkę w occie i owijam baterię pozostawiając ją na 20-30 minut, aby ocet mógł usunąć zbędny kamień. Następnie zdejmuję ściereczkę i przecieram baterię. To proste, ale co zrobić w przypadku trudno dostępnych miejsc, takich jak chociażby wnętrze czajnika?

Oczywiście, najprościej jest wymienić go na nowy model, ale ja nie jestem zwolenniczką tej metody. W tym przypadku również wolę sięgnąć po ocet. Wlewam pół czajnika wody, dodaję 100-200 ml octu i pozostawiam czajnik z tą miksturą na noc. Dodatkowo, jeśli kamień zebrał się również w górnej części, przy szyjce, owijam ją ściereczką nasączoną octem. Rano wylewam miksturę, wypłukuję czajnik wodą i po jej jednym przygotowaniu znów mogę się cieszyć pyszną herbatą bez dodatku kamienia!

Szczeniak + dywan = nauka czystości nie zawsze przynosi efekty od razu

To całkowicie naturalne, choć po dziesiątym praniu dywanu nieco irytujące. Co zrobić w tej sytuacji?

Możesz zdjąć dywan, obłożyć go podkładami, wypsikać go przeróżnymi sprejami, które mają zniechęcić psa do zaůatwiania swoich potrzeb na niego, ale wierz mi, że żadna z tych metod nie rozwiąże problemu. Mały pies, tak samo jak mały człowiek, potrzebuje czasu, żeby nauczyć się pewnych rzeczy. Warto więc wiedzieć, co zrobić, żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu zanim sięgniesz po płyn do prania.

W tym celu doskonale sprawdzi się domowy płyn antybakteryjny. Opryskuję nim plamę i pozostawiam do wyschnięcia. To prosta i szybka metoda, która niweluje bakterie i pozostawia na powierzchni przyjemny zapach. Tym samym płynem przecieram też od czasu do czasu podłogę i miejsca, w których najczęściej gromadzą się bakterie – klamki, toaletę oraz blaty kuchenne. Jak go przygotować?

Potrzebujesz:

  • Niedużą butelkę ze spryskiwaczem
  • 200 ml spirytusu
  • 15 kropel olejku lawendowego
  • 35 kropel olejku z drzewa herbacianego

domowy płyn do dezynfekcji

Składniki wlej do butelki i zakręć ją. Tak przygotowana mikstura jest gotowa do użycia.

Lustra bez smug dzięki filtrom do kawy

To, co mnie zawsze irytowało w czyszczeniu luster, to smugi. Nigdy nie udało mi się ich wypolerować tradycyjnymi metodami tak, żeby były idealnie czyste.

Koleżanka zdradziła mi kiedyś prosty trik, który kompletnie zmienił moje podejście do czyszczenia luster. Najpierw spryskuję je mieszanką wody z octem i dokładnie wycieram ściereczką, a następnie poleruję papierowym filtrem do kawy. Po kilku chwilach lustro jest czyste, błyszczące i co najważniejsze – bez smug! Ten tani sposób jest naprawdę świetny.

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek przekonało Cię do tego, że chemia nie jest niezbędna do tego, żeby mieć czyste i pachnące wnętrza. Naturalne środki nie uczulają, nie drażnią wrażliwych śluzówek i nie rujnują domowego budżetu. A może masz swoje ulubione ekologiczne triki na sprzątanie różnych powierzchni? Podziel się nimi w komentarzu i wspólnie inspirujmy się do życia w zgodzie z naturą!

Akcesoria do sprzątania

Akcesoria do sprzątania

Posprzątaj dom na błysk za pomocą akcesoriów, które znajdziesz na Tchibo.pl

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły