Właśnie czytasz

Niech stanie się światłość! W jakich okolicznościach i dlaczego daję roślinom więcej światła?

2668  
Udostępnij: 

Niech stanie się światłość! W jakich okolicznościach i dlaczego daję roślinom więcej światła?

Nie wiem jak Twoja, ale moja kolekcja roślin wygląda jak po wojnie. Odpowiada za to głównie brak światła dziennego, co moje kwiaty bardzo odczuwają i manifestują powiększającymi się przerwami pomiędzy liśćmi. Natomiast niektóre w ogóle nie rosną lub, co gorsza, obumierają.

9. 2. 2022 4 Min czytania Redakcja
Niech stanie się światłość! W jakich okolicznościach i dlaczego daję roślinom więcej światła?

Nawet Ci skromni zieloni współlokatorzy czasami żółkną, brązowieją i wyraźnie cierpią, a ja cierpię razem z nimi. Na szczęście znalazłam sposób, żeby choć trochę poprawić im samopoczucie podczas ciemnych i mroźnych, zimowych dni. Jest nim dodatkowe oświetlenie przeznaczone specjalnie dla nich.

Już w gimnazjum na zajęciach z biologii i chemii mówiono nam, że każda zielona roślina czerpie energię z procesu zwanego fotosyntezą. W tym czasie wykorzystuje ona światło do wytwarzania cukrów za pomocą dwutlenku węgla i wody. Gdy proporcje ulegną zmianie, pojawia się problem.

Pamiętasz eksperyment szkolny z fasolą, którą zamknęliśmy w pudełkach po margarynie i obserwowaliśmy, jak na nią wpływa brak światła? Podobny efekt jest w przypadku roślin domowych, do których nie dociera odpowiednia ilość promieni słonecznych. Dawniej krzaczaste pnącza stają się słabe, zaczynają gubić liście, które po prostu potrzebują światła. Często możemy też zauważyć ciemne plamy spowodowane przez nadmiar wody, której roślina – z powodu braku światła – nie jest w stanie przetworzyć i odparować. Liście tracą chlorofil i wraz z nim zdrową zieloną barwę, a korzenie w podłożu nasiąkniętym wodą po prostu cierpią. Rezultatem jest prosty stosunek: tam, gdzie nie ma światła, nie ma zdrowego wzrostu.

Wszystko z umiarem

Większość naszych roślin pochodzi z obszarów, w których słońce świeci przez prawie 12 godzin dziennie. Chociaż często jest ono filtrowane przez wyższe piętra lasu deszczowego, nadal działa na rośliny lepiej niż w domu. Zwłaszcza, gdy zimą jest go bardzo mało i nie jest tak intensywne.

Jednak nawet z ilością światła nie należy przesadzać. Jego nadmiar też może szkodzić, dlatego zimą najczęściej włączam roślinom światło około godziny 16 i pozostawiam je do 20, maksymalnie do 21. Przegrzane tkanki roślinne w prześwietlonych liściach stopniowo wysychają i tworzą się na nich brzydkie brązowe plamy.

Sztuczne światło dzienne w kolorze białym (podobnym do niebieskiego z monitorów czy wyświetlaczy telefonów) nie służy także nam – ludziom, ponieważ hamuje ono wytwarzanie melatoniny. Dlatego nie zaleca się wystawiania roślin na jego działanie na dłużej, niż jest to absolutnie konieczne. Jeśli więc zastanawiasz się nad zastosowaniem kąpieli świetlnej dla swoich roślin w domu, pamiętaj, aby nie robić tego własnym kosztem i lepiej wyłącz specjalne oświetlenie na kilka godzin przed pójściem spać.

Mnie spokojnie wystarczy oświetlenie ze zwykłych żarówek. Roślinom nie?

Zgadza się, światło ze zwykłych domowych żarówek to za mało dla roślin. Nie będę niepotrzebnie obciążała Cię terminami fizycznymi, takimi jak lumeny, kelwiny, widmo światła i inne. Nie rozumiem ich wystarczająco dobrze i cieszę się, że mogę zostawić je profesjonalistom.

druhy žárovek na přisvěcování rostlinám (grow light)

Zostawiłam im również wybór światła dla moich roślin. To profesjonaliści z wyspecjalizowanych sklepów, tzw. growshopów, mogą polecić odpowiednie światło w zależności od tego, jaką przestrzeń chcesz pokryć. Doradzą też, jak prawidłowo je ustawić lub co wybrać, jeśli chcesz wspomóc wzrost swojej ulubionej rośliny oraz gdy chcesz, aby zakwitła.

Sięgnij po LEDy


Ze względu na zużycie energii są o wiele bardziej przyjazne dla Twojego portfela, zwłaszcza w porównaniu z tak popularnymi wcześniej halogenami szklarniowymi.

Decydując się na zakup światła przez Internet, koniecznie unikaj popularnych azjatyckich sklepów. Chociaż żarówki są atrakcyjne cenowo i na pierwszy rzut oka wyglądają jak droższe odpowiedniki z growshopów, to jednak montaż oprawy o niskiej jakości może się ostatecznie nie opłacać. W najlepszym razie tanie żarówki nie emitują tyle światła, co zwykła lampka do czytania, w najgorszym wysadzają bezpieczniki w całym domu. W takiej sytuacji nie tylko Twoje rośliny, ale także reszta domu lub budynku mieszkalnego ucierpi z powodu braku światła.

 Światła dla roślin po prostu nie wyglądają dobrze. Czy mam inne opcje?

Chociaż lampy do uprawy można znaleźć w kilku wariantach kolorystycznych (w zależności od tego, czy wspierają wzrost czy zakwitanie), zawsze sięgam po neutralną biel.

Żarówkę bez problemu można zamontować w dowolnej designerskiej lampie – gwinty bywają takie same, jak w konwencjonalnych oprawach, więc nie muszę decydować, czy zimą ucierpią rośliny czy moje odczucia estetyczne. Żarówka LED, która na przykład pokrywa większą powierzchnię w mojej północnej sypialni w domu, jest następnie instalowana na wolnym gzymsie. Na tej samej zasadzie możesz nawet zrobić stylową podświetlaną roślinną zasłonę z nieużywanego wieszaka na ubrania lub po prostu oświetlić swoją ulubioną półkę w biblioteczce.

Nie mam czasu na tworzenie. Czy istnieje mniej czasochłonna możliwość?

Jeśli nie chcesz inwestować czasu w ulepszacze światła DIY, istnieje alternatywa w postaci inteligentnych ramek lub doniczek, które można znaleźć zarówno w sklepach z roślinami, jak i w każdym większym sklepie z elektroniką.

chytré květináče

Choć pierwotnie przeznaczone były do ​​uprawy ziół, małych warzyw czy tzw. microgreens, nawet taki kaktus będzie się lepiej czuł mając dodatkową dawkę światła do dyspozycji. Właśnie dzięki takiej doniczce w tym roku mój ulubiony sukulent nagrodził mnie kwiatem. Nawiasem mówiąc, jeśli zimą, pomimo zaleceń, zdecydujesz się na rozmnażanie roślin (na przykład w celu ratowania umierających), lekki kopniak świetlny przyniesie korzyść również sadzonkom.

Wysokość umieszczenia światła ma znaczenie


Zawsze pamiętaj, że światło powinno znajdować się w odległości co najmniej 80-100 cm od normalnej rośliny doniczkowej, aby nie przypaliło liści i nie zaszkodziło jej.

Oprócz energooszczędnych lamp, inteligentne donice wyposażone są również w timer czy podręczną aplikację mobilną. Dzięki temu nie trzeba codziennie myśleć o ich włączaniu i wyłączaniu w określonym czasie, a w nowszych modelach pojawiają się nawet przypomnienia o podlewaniu. Ponadto ładnie wpasowują się w styl wnętrza i można je umieścić nawet tam, gdzie promienie światła nie przenikają także latem – w łazienkach czy przedpokojach.

Trochę to skomplikowane, jednak mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci lepiej zadbać o Twoje ulubione rośliny w domu.

Moda na co dzień

Moda na co dzień

Przygotuj swoją szafę na wiosnę. Ekologiczną modę w stonowanych odcieniach znajdziesz na Tchibo.pl

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły