Do stworzenia własnego dyfuzora zainspirowała mnie jedna z moich ulubionych restauracji, w której zapach z toalety był ładniejszy niż w reszcie pomieszczeń. Unosił się on po całym pomieszczeniu, a muszę w tym miejscu dodać, że jest tam wspólne WC dla kobiet i mężczyzn. Dzięki zapachowi drzewa sandałowego i dzikich fig za każdym razem czułam się jakbym była na Dalekim Wschodzie.
Oczywiście od razu zrobiłam zdjęcie tej cudownej buteleczki i w domu wszystko wygooglowałam. O mały włos nie zemdlałam, kiedy zobaczyłam, ile to kosztuje. Mogłabym za te pieniądze kiedyś kupić dyfuzor do salonu, ale przecież nie postawię go w toalecie.
Zastanawiałam się, jak to rozwiązać. Dyfuzor wprawdzie umie spełnić swoją funkcję, ale jest tak drogi, że szkoda go kupować do toalety. Zdecydowałam się wtedy trochę rozejrzeć i sprawdzić, jakie są możliwości. Nie jestem złotą rączką, ale zrobienie podobnego dyfuzora w domu nie może być takie trudne. Internet jest pełen różnych instrukcji, a ja wypróbowałam trzy z nich.
Sposób 1: Naturalny zapach
To od razu zwróciło moją uwagę, dlatego że wygląda ładnie i da się wykorzystać składniki, które każdy z nas ma w domu i często zostają nam ich resztki po gotowaniu – ale czy to naprawdę będzie pachnieć?
Składniki na naturalny zapach
Potrzebujesz:
- słoik
- świeże owoce i zioła (ja wykorzystałam cytrynę i rozmaryn)
- jako dodatek możesz dodać laskę wanilii lub ekstrakt waniliowy
- naturalne łyko do ozdoby słoika
Jak zrobić naturalny zapach w słoiku?
- Cytryny pokrój na plasterki, rozmaryn pozostaw w całości.
- Przygotuj mały garnek i napełnij go do połowy wodą. Dodaj owoce i zioła.
- Wodę doprowadź do wrzenia, a następnie zdejmij z ognia i pozostaw na chwilę do wystygnięcia.
- Przelej mieszankę do przygotowanego wcześniej słoika i ozdób go łykiem.
Extra wskazówka:
Jeśli wolisz słodszy zapach, do gotującej się mieszanki dodaj kilka kropel ekstraktu waniliowego lub całą laskę wanilii.
Ocena:
Ten rodzaj zapachu wygląda bardzo estetycznie i wykorzystuje minimum składników. Nie jest jednak tak trwały, jakbym tego chciała. Intensywność zapachu utrzymuje się tylko pierwszego dnia.
Sposób 2: Klasyczny dyfuzor
To, czego bałam się najbardziej, to kombinacja różnych esencji zapachowych. Nie wiedziałam, czy uzyskam naprawdę przyjemne połączenie. Przy wyborze właściwych olejków pomogli mi pracownicy wyspecjalizowanego sklepu zajmującego się aromaterapią (olejki zapachowe bez problemu znajdziesz też w większości drogerii).
Składniki na domowy dyfuzor
Potrzebujesz:
- Wyższej buteleczki (ja wykorzystałam dozowniki do octu, niestety są już wyprzedane)
- Czysty spirytus
- Migdałowy olej lub olejek dla dzieci
- Bambusowe lub ratanowe patyczki
- Olejki zapachowe, według upodobań (ja wybrałam lawendę z grejpfrutem)
Stosunek olejków:
2 części spirytusu/3 części migdałowego oleju/15 kropli lawendowego olejku esencjalnego/25 kropli grejpfrutowego olejku esencjalnego.
Jak zrobić domowy dyfuzor
- Buteleczkę wypełnij spirytusem i olejem migdałowym w stosunku 2:3.
- Do mieszanki dodaj 15 kropli olejku lawendowego i 25 kropli olejku grejpfrutowego. Ja na początek wybrałam nieco delikatniejszą kombinację. Intensywność, dokładnie tak jak stosunek zapachów, zależy przede wszystkim od Twoich upodobań.
- Na koniec włóż do buteleczki bambusowe lub ratanowe patyczki. Wybór dobrego materiału w tym przypadku jest bardzo ważny ze względu na stopień nasiąkania danego rodzaju drewna. Klasyczne patyczki najczęściej wykonane są z dębowego lub lipowego drewna, który nie nadaje się do dyfuzora.
Raz w tygodniu patyczki należy obrócić, aby zapach prawidłowo się uwalniał.
Extra wskazówka:
Buteleczkę możesz dowolnie ozdobić, aby pasowała do wnętrza. Ja użyłam naturalnego łyka.
Ocena:
Dyfuzor w 100% spełnił moje oczekiwania, toaleta pachnie już kolejny dzień, a sam zapach jest bardzo przyjemny. Łączenie olejków zapachowych to dobra zabawa nie tylko na pochmurne popołudnie.
Sposób 3: Spray
Odświeżacz powietrza to klasyka, której nie powinno zabraknąć w żadnej toalecie. Te dostępne w sklepach są często zbyt intensywne i nie spełniają swojej funkcji. Możliwość przygotowania domowego sprayu na bazie wody bardzo mi się spodobała.
Składniki na spray zapachowy do toalety lub mieszkania
Potrzebujesz:
- buteleczki z rozpylaczem
- wody
- spirytus lub alkohol nieperfumowany (wódka)
- olejek zapachowy według upodobań (ja użyłam drzewa herbacianego, eukaliptusa i cytryny)
Stosunek składników:
¾ wody, 2 łyżki spirytusu, 30 kropli olejku cytrynowego, 20 kropli olejku z drzewa herbacianego i 10 kropli olejku eukaliptusowego.
Jak zrobić spray zapachowy
- W przygotowanej wcześniej buteleczce wymieszaj wodę ze spirytusem.
- Dodaj olejki zapachowe, mnie sprawdziła się kombinacja 30 kropli olejku cytrynowego z 20 kroplami olejku z drzewa herbacianego i 10 kroplami eukaliptusowego olejku. Intensywność najlepiej dopasować do własnych preferencji.
- Dokładnie wymieszaj.
Extra wskazówka: Która kombinacja olejków zapachowych będzie działać?
- pomarańcz + mięta
- rumianek + lawenda + wanilia
- lawenda + cytryna + rozmaryn
- goździki + rozmaryn + pomarańcz
- cyprys + cytryna
Ocena:
Wynik mnie naprawdę pozytywnie zaskoczył. Nie spodziewałam się, że spray będzie miał tak przyjemny zapach. Odpowiada mi bardziej niż jakikolwiek odświeżacz dostępny w sklepie. Zapach wprawdzie nie jest tak długotrwały, ale za to jest dyskretny i natychmiast odświeża pomieszczenie.
Ile kosztuje DIY zapach do mieszkania?
Naturalny zapach
cytryna, rozmaryn = 6 zł
Dyfuzor
spirytus, olej migdałowy, oleje zapachowe, patyczki = 13 zł
Spray
spirytus i oleje zapachowe = 7 zł