Właśnie czytasz

Ciągle mi zimno. Co jest tego przyczyną?

6932  
Udostępnij: 

Ciągle mi zimno. Co jest tego przyczyną?

Jesień to dla mnie zawsze początek walki z zimnem i znienacka łapiącymi dreszczami od razu po wyjściu z domu. Ale jak to możliwe, że trzęsę się z zimna nawet we własnym mieszkaniu, gdzie grzejniki są włączone na maksimum mocy? Właściciel powiedział mi, że nie jest to wina termostatu. Postanowiłam więc się temu przyjrzeć bliżej.

13. 10. 2021 3 Min czytania Redakcja
Ciągle mi zimno. Co jest tego przyczyną?

Już dawno nie chodzę po radę do mamy zawsze szukam odpowiedzi w Internecie. Google podobno wie wszystko. Przeszłam przez wszelkie jego zakamarki, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego muszę zakładać wełniane skarpetki nawet w mieszkaniu, w którym jest całych 22°C.

Może dlatego, że jestem kobietą

Kwestia ustawiania grzejników w domu to zawsze jedna wielka bitwa. Podczas gdy mój chłopak siedzi zadowolony w kuchni w samych szortach, ja wkładam grube skarpetki oraz sweter i potajemnie przekręcam termostat o stopień do góry. Czy to możliwe, że przy przewadze estrogenu w ciele osoba po prostu bardziej marznie?

Oczywiście, że tak. Przynajmniej tak mówią naukowcy z University of Utah. Odkryli oni, że kobiety mają statystycznie znacznie zimniejsze ręce niż ich mężczyźni. Kobieca krew po prostu przepływa znacznie więcej w obszarach wokół ważnych narządów, a ręce i stopy do nich nie należą. Dlatego też kobiety znacznie częściej niż mężczyźni noszą skarpetki.

Moja wskazówka: Marzną Ci stopy? Dobrym pomysłem jest założenie ciepłych skarpetek z poduszką rozgrzewającą. W momentach kryzysowych ratują mnie przed zimnem.

Może dlatego, że jestem szczupła

Niższa waga może być również przyczyną permanentnego uczucia zimna.

Osobie z niskim BMI brakuje poduszek tłuszczowych, które w naturalny sposób chronią organizm przed zimnem. Osoby szczupłe często mają również mniejsze spożycie kalorii, które hamuje metabolizm, przez co organizm generuje mniej ciepła.

Jeśli więc nie jesteś niejadkiem, ale pomimo tego zawsze jest Ci zimno, postaraj się sprawdzić, czy skład Twojej diety jest odpowiedni i czy nie brakuje w niej białka, zdrowych tłuszczów i odpowiednich węglowodanów.

Może dlatego, że mam mało żelaza

Wygląda na to, że tajemnica zimna może wynikać głównie z nieodpowiedniej diety.

Według internetowych źródeł niski poziom żelaza jest jedną z najczęstszych przyczyn chronicznego uczucia zimna. Dzieje się tak, ponieważ żelazo to kluczowy minerał w procesie transportu tlenu w organizmie. Jego stałe spożywanie może zastąpić potrzebę noszenia grubych swetrów. Wystarczy dodać do obiadu trochę więcej mięsa, jajek, warzyw liściastych lub owoców morza.

Może dlatego, że się nie wysypiam

Brak snu może wpływać na układ nerwowy do tego stopnia, że ​​praca części mózgu odpowiedzialnych za temperaturę ciała zostaje zaburzona, w wyniku czego te przestają wysyłać właściwe sygnały do ​​reszty organizmu.

Naukowcy odkryli, że zmęczenie może być ściśle związane z metabolizmem: kiedy jesteś senny, Twój metabolizm działa wolniej i wytwarza mniej ciepła. Późne powroty z imprez czy kino domowe, które kończy się po północy, mogą wpływać negatywnie na nasz organizm i odczuwanie temperatury.

▶▶ Przeczytaj też: Naturalne sposoby na bezsenność

Może dlatego, że nie ćwiczę

Mięśnie również są odpowiedzialne za ciepłotę ciała.

Kiedy są słabe, uczucie zimna się nasila. Dodatkowo, gdy jesteś w formie, pomaga to również Twojemu metabolizmowi, który – jak już wiemy – odpowiada przede wszystkim za ciepło.

Mięśnie działają jak wewnętrzny koc z wełny, więc po prostu sięgnij po hantle lub zaplanuj inne ćwiczenia, a może już nigdy nie będziesz potrzebować prawdziwego koca.

Może dlatego, że jestem chora

Żarty na bok, ponieważ uczucie zimna może być również dość poważnym objawem, na przykład słabego krążenia krwi, którego prawdziwą przyczyną może być choroba sercowo-naczyniowa. Serce, które nie odprowadza krwi dostatecznie skutecznie lub zablokowane tętnice, które uniemożliwiają jej przepływ to potężny problem.

Palenie, które osłabia naczynia krwionośne, problemy z tarczycą, a nawet cukrzyca również mogą odpowiadać za problemy z odczuwaniem temperatury. W skrajnym przypadku może to być choroba Raynauda, ​​która powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych w dłoniach i stopach, dlatego taka sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej.

Przede wszystkim zapobiegać

Ale nie bądźmy teraz tacy pesymistycznie nastawieni – może jestem tylko rozpieszczoną kobietą, która potrzebuje dużo ciepła. Kiedy mój chłopak nie patrzy, przestawiam termostat o jeden stopień wyżej, ale na wszelki wypadek także chodzę wcześnie spać, pamiętam o dobrym śniadaniu i planuję swoje ćwiczenia.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły