Właśnie czytasz

Jak prać delikatne tkaniny? 5 sztuczek, których nie znałaś

19144  
Udostępnij: 

Jak prać delikatne tkaniny? 5 sztuczek, których nie znałaś

Większość z nas nie przykłada większej wagi do prania. Zazwyczaj segregujemy je według kolorów, a o resztę dba wybrany program w połączeniu z odpowiednimi środkami do prania. Czasami jednak wystarczy jeden dodatkowy krok, by ubrania wciąż wyglądały jak nowe – nawet po wielokrotnym praniu.

22. 7. 2020 3 Min czytania Redakcja
Jak prać delikatne tkaniny? 5 sztuczek, których nie znałaś

Ile razy zdarzyło Ci się wybrać niewłaściwy program, przez co sweter skurczył się w praniu? Jak długo nowy, śnieżnobiały stanik pozostawał naprawdę biały? Ani w wyborze programów prania, ani z zabłąkaną, czarną skarpetką w stosie białych ubrań nie możemy Ci pomóc. Zebraliśmy kilka sprawdzonych metod, które mogą uratować Twoje ulubione ubrania lub przedłużyć ich żywotność.

Ubrania na guziki? Rozepnij je przed praniem

Przed włożeniem do pralki ubrań zapinanych na suwak, lepiej jest go wcześniej zasunąć, ponieważ podczas obrotów bębna mógłby on ulec uszkodzeniu. Podobnie jest z rzepami, które mogłyby przyczepić się do innych ubrań i rozerwać nici. Ale z guzikami sprawa wygląda zupełnie inaczej!

„Ubrań na guziki dotyczy jedna jedyna zasada. Przed praniem zawsze należy je rozpiąć, nieważne, czy chodzi o elegancką koszulę czy o ulubiony sweterek. W przeciwnym razie guziki mogą się urwać, a całe ubranie rozciągnąć i zdeformować“ – Iwona K, czytelniczka Tchibobloga.

Co robią piłki tenisowe w pralce?

Zapewne w najśmielszych snach nie przypuszczałaś, że podczas prania mogą Ci się przydać piłki tenisowe lub inne kule o podobnej wielkości. Nawet w sklepach można znaleźć tego typu akcesoria wyprodukowane specjalnie z myślą o skuteczniejszym praniu.

„Piłki tenisowe wrzucam do bębna pralki wraz z kurtkami puchowymi czy maskotkami. Dzięki nim ich wypełnienie nie zbija się w grudy“ – Weronika, czytelniczka Tchibobloga.

Jak zachować śnieżną biel? Pomocy szukaj w kuchni

Nawet jeśli starannie segregujesz pranie według kolorów, to śnieżna biel nowych ubrań przemija. Najczęstszym tego powodem jest czas oraz żółte plamy od potu. By zapobiec utracie kolorów, możesz kupić w drogerii specjalnie przeznaczone do tego środki chemiczne lub wykorzystać coś, co każdy z nas zazwyczaj ma w kuchni.

„Szklanka octu rozjaśni kolor niewielkiej ilości białego prania. Potrzebujesz pozbyć się plam od potu z koszul i koszulek? Trochę octu wylej bezpośrednio na plamy, wetrzyj go w materiał i dopiero potem wypierz w pralce“ – Hanna, czytelniczka Tchibobloga.

Aby zachować nieskazitelną biel, możesz również sięgnąć po sodę oczyszczoną. Wystarczy dosypać jej trochę do proszku lub – jeśli ubrania są bardzo brudne – namoczyć je na kilka godzin w misce z wodą z dodatkiem sody i dopiero potem wyprać.

Delikatna bielizna? Włóż ją do siatki

Podczas prania haftki stanika łatwo zahaczają się o tkaniny o grubszym splocie, przez co mogą je w ten sposób uszkodzić. I odwrotnie – delikatna bielizna często niszczy się przez niektóre elementy innych ubrań. Jednak w prosty sposób możesz temu zapobiec.

„Mam specjalną siatkę do prania staników, którą sama sobie uszyłam. Babcia wkładała je do płóciennego woreczka“ – Krystyna, czytelniczka Tchibobloga.

Takiej siatki wcale nie musisz szyć sama. Możesz ją kupić w różnych rozmiarach i wzorach lub zastąpić specjalnym koszykiem do prania bielizny. Siatki te są przydatne również w momencie, kiedy ze stanika niespodziewanie wypadnie fiszbin, który mógłby nawet uszkodzić pralkę.

Płyn do płukania i suszarka? Czasem mogą wyrządzić szkody

Niektóre rodzaje materiałów można suszyć w suszarce, a co więcej – czasami po takim suszeniu są o wiele przyjemniejsze w dotyku. Jednak nie każdą odzież, która na metce ma „dozwolone“ suszenie, warto traktować w ten sposób. Podobnie jest z płynem do płukania tkanin.

„Do prania bielizny nie powinno się używać płynu do płukania tkanin. Jeśli chodzi o białą bieliznę, to najpierw namaczam ją przez 5 minut w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego proszku i dopiero potem wkładam do pralki. Białej bielizny lepiej nie suszyć w suszarce, na kaloryferach ani na słońcu, jeśli nie chcecie, aby straciła swój śnieżnobiały kolor lub aby nie powstały na niej żadne plamy“ – Katarzyna, czytelniczka Tchibobloga

Niezależnie od tego, co zamierzasz wyprać i o jakie kolory chodzi, kieruj się instrukcjami na metkach, miej czystą pralkę i nie przeładowuj jej praniem. Wypchane po brzegi urządzenie nie wypierze i nie odwiruje dokładnie tkanin – oczywiście, jeśli nie masz inteligentnej pralki, która jest w stanie dobrać odpowiednią do ciężaru prania ilość wody.

Jednak to wcale nie oznacza, że od teraz do bębna masz wkładać po jednej rzeczy – zwłaszcza, jeżeli starasz się oszczędzać wodę. Jaka jest więc „ta idealna” ilość prania? Taka, by między ubraniami a bębnem pralki zmieściła się Twoja ręka.

Jakie są Twoje sposoby na to, by dłużej utrzymać swoje ubrania w dobrym stanie?

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły