Właśnie czytasz

Czyszczenie pędzli kosmetycznych dla leniwych

1002  
Udostępnij: 

Czyszczenie pędzli kosmetycznych dla leniwych

Jestem os-tat-nią osobą, której chciałoby się regularnie czyścić pędzle. Problem w tym, że jeśli tego nie robisz, oprócz cieni i pudrów nakładasz na skórę całą armię bakterii, która z pewnością jej nie pomoże. Trzeba je czyścić, ale jak to robić szybko i dobrze?

7. 4. 2020 4 Min czytania Redakcja
Czyszczenie pędzli kosmetycznych dla leniwych

Nie chcę nikomu wystawiać rachunku sumienia, sama jestem z siebie zadowolona, kiedy rano uda mi się chociaż trochę pomalować, a tu wypadałoby jeszcze zająć się czyszczeniem… Ajaj, tego już mi się nie chce. Silną motywację odczułam po obejrzeniu zdjęć (kliknij w link, tylko jeśli naprawdę tego chcesz), pokazujących włosie pędzla, który przez kilka tygodni nie miał zbyt wiele do czynienia z żadną dezynfekcją. Koleżanka zrobiła mi to zdjęcie mikroskopem w laboratorium. O tego czasu czyszczę pędzle z większym zapałem.

Skąd na nieczyszczonych pędzlach biorą się bakterie?


Może myślisz sobie: „Przecież używam ich tylko na własnej skórze, a ja nie jestem brudasem”. Nie w tym rzecz. To naturalne, że na ciele człowieka występuje wiele mikroorganizmów. Nie stanowią dla nas zagrożenia, o ile nie dojdzie do ich rozmnożenia. Czasem używasz podkładu do zamaskowania niedoskonałości, których nie da się nazwać czystą skórą. W wielkim skrócie: to normalne, że na pędzlach żyją niewidzialni gołym okiem barbarzyńcy. Jeśli nie czyścisz pędzli regularnie, niepożądani goście podróżujący z twarzy na pędzel i z pędzla na twarz, z pewnością nie pomogą Ci w walce z wypryskami.

Chyba nikt z nas nie posiada w domu mikroskopu do przeprowadzania regularnych kontroli stanu pędzli, wystarczy jednak trzymać się kilku zasad:

 1. Czyścić pędzle chociaż powierzchownie najczęściej jak się da, najlepiej po każdym użyciu. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak to robić.
 2. Raz w tygodniu zapewnić im dokładne czyszczenie lub, jeśli masz taką możliwość, czyścić porządnie za każdym razem.
 3. Pędzle wymieniać na nowe, nie czekać aż rozpadną Ci się w dłoniach.

Wiesz, dlaczego pędzle, zwłaszcza te grubsze, mają dwukolorowe włosie, z którego część jest jaśniejsza? Dzięki temu łatwiej zauważyć osadzających się na nich pigment i podjąć decyzję, że już najwyższy czas je wyczyścić.

Czym czyścić a czym nie?

Internet, a przede wszystkim YouTube, są pełne „wspaniałych” pomysłów na czyszczenie pędzli. Za pierwszym razem nowy sposób, na przykład na czyszczenie gąbeczki w mieszance płynu do mycia naczyń i oleju z oliwek (serio!), może się sprawdzić. Na dłuższą metę potwierdza się jednak zasada, że Twoje pędzle i gąbeczki wytrzymają tyle, ile wytrzyma Twoja skóra. Tak wygląda legendarny Beauty Blender czyszczony w odpowiedni sposób (żółty), a tak ten kilkukrotnie wypłukany w mieszance z płynem do mycia naczyń (różowy).

Narzędzia do makijażu najlepiej czyścić środkami, które są do tego celu przeznaczone.

Nie należy też pozostawiać pędzli w pozycji, która wpływa na ich deformację, czyli np. na 20 minut włosiem w dół, w szklance z produktem do ich czyszczenia. Nie minie wiele czasu, a zaczną z nich w tajemniczy sposób wypadać poszczególne włosy. Przetestowałam. Rada: jeśli zdarzyłoby Ci się zauważyć włos, który rośnie w innym kierunku, niż powinien, lepiej go obciąć niż wyrwać, bo pozostałe włosy zaczną zachowywać się podobnie.

Obowiązuje zasada, że włosie sztuczne jest bardziej wrażliwe na środki chemiczne od naturalnego, które jakoś sobie z nimi poradzi.

W długotrwałym użyciu sprawdziły mi się:

 • produkty przeznaczone specjalnie do pędzli (uwielbiam te z MAC-a, ale widziałam też drogeryjne odpowiedniki)
 • bezzapachowe, bezbarwne, nieinwazyjne, najzwyczajniejsze mydło, w perfumeriach są też dostępne specjalne mydła do pędzli
 • szampon dla dzieci, bezzapachowy
 • przezroczyste żele do czyszczenia twarzy, bez dodatków
 • czysta woda :-)
 • silikonowi pomocnicy z delikatnymi wypustkami, które nie uszkadzają włosia pędzli i struktury gąbeczki

Kiedy czyścić?

Codzienne szybkie czyszczenie

Po każdym użyciu pędzle oczyść sprayem dezynfekującym i wytrzyj suchą szmatką lub chusteczką. Płyn do czyszczenia kupuję w większym opakowaniu, następnie przelewam do mniejszych buteleczek, które zawsze trzymam w kosmetyczce.

Rada dla leniwych: jeśli produkt do czyszczenia pędzli będziesz trzymała razem z innymi kosmetykami do makijażu, jest większa szansa na to, że wyczyścisz pędzle (prawie) po każdym użyciu

Oczyszczone w ten sposób pędzle możesz odłożyć na miejsce.

Do aplikacji podkładu używam gąbeczki, którą po każdym użyciu przepłukuję w wodzie z żelem do mycia twarzy, żeby pozbyć się resztek produktu. Później zostawiam ją do wyschnięcia.

Kiedy zabieram ze sobą kosmetyczkę i wiem, że w ciągu dnia będę musiała np. nałożyć odrobinę korektora, gąbeczkę zostawiam w domu i biorę ze sobą nową, suchą. Wieczorem lub rano w ten sam sposób czyszczę gąbeczkę numer dwa, a do kosmetyczki wrzucam czystą i suchą gąbeczkę numer 1. Zanim zaopatrzyłam się w drugą gąbeczkę, nie czyściłam jej tak często.

Rada dla leniwych: Używanie większej ilości gąbeczek na zmianę pomaga wyeliminować sytuacje typu: „wyczyszczę ją jutro, bo dziś jeszcze ją potrzebuję”. Wszyscy wiemy, jak to się jutro skończy ;-)

Wielkie czyszczenie

Co kilka dni dobrze jest zafundować pędzlom porządne czyszczenie w wodzie z mydłem, a następnie pozostawić je do wyschnięcia.

Rada dla leniwych: Kąpiel całego zestawu trwa najwyżej 10 minut, schnięcie 4-6 godzin. Dobrze, aby czyszczenie stało się naszym, powtarzanym co tydzień, rytuałem, abyśmy nie odkładały tej czynności w nieskończoność.

Złote zasady:

 • Podczas czyszczenia używaj ciepłej, ale nie gorącej, wody. Pędzle porządnie wypłucz, dodaj środek czyszczący (do gąbeczek wolę używać mydła, do pędzli dziecięcy szampon, ale to, co wybierzesz, zależy tylko od Ciebie), oczyść delikatnymi ruchami włosie. W zasadzie wystarczy ocierać pędzle o dłoń, jednak silikonowa podkładka, taka jak ta na obrazku poniżej, znacznie ułatwi Ci zadanie. Nie zapomnij o przestrzeni między włosami, zwłaszcza u większych, bardziej puchatych pędzli.
 • Nie mocz rękojeści, tylko włosie, w przeciwnym razie pędzel szybko się zniszczy.
 • Za każdym razem delikatnie wyciśnij nadmiar wody, a pędzel pozostaw do wyschnięcia na równym podłożu. Zwróć uwagę, aby nie doszło do jego deformacji: wyrównaj włosie do pożądanego kształtu i odłóż tak, aby na włosie mogło swobodnie wyschnąć.
 •  Jeśli chcesz, aby pędzle wyschły szybciej, połóż je wraz z ręcznikiem (!) na ogrzewanie. Będą suche w ciągu ok. godziny. W pozostałych przypadkach wystarczy pozostawić je w dowolnym miejscu na 4-6 godzin.

Jak czyścić aby nie połamać włosów?

Pędzle o klasycznym, kulistym kształcie włosia wyczyścisz okrężnymi ruchami, bez zbędnego dociskania, aby włosie nie wyginało się przesadnie.

Co z pozostałymi? Poniższe instrukcje sprawdzą się zarówno podczas czyszczenia w dłoni jak i na silikonowej podkładce. Uwaga, będzie sporo ruchu.

Płaskie pędzle – płaskie ruchy

Pędzle skośne – nachyl je pod kątem, pod którym są ścięte

Nad twardymi włoskami nie musisz się przesadnie trząść

I bonus: jeśli na Twojej gąbeczce nie da się domyć podkładu…

…pocieraj nią o mydło pod ciepłą wodą

Przeczytaj również

Telefon jest brudniejszy niż toaleta. Jak go czyścić?
Telefon jest brudniejszy niż toaleta. Ja…995
Jak właściwie przechowywać kawę?
Jak właściwie przechowywać kawę?5378
Co zdradza o Tobie Twoje biurko?
Co zdradza o Tobie Twoje biurko?2572
Kolejne artykuły