Właśnie czytasz

Pyszna i aromatyczna kawa z Chemeksu – jak ją przygotować?

5932  
Udostępnij: 

Pyszna i aromatyczna kawa z Chemeksu – jak ją przygotować?

Chemex to ikona baristyczna. Szklany, pękaty flakon z drewnianym kołnierzem oraz skórzanym rzemykiem nie tylko pięknie się prezentuje jako eksponat w słynnym Museum of Modern Art w Nowym Jorku, ale i w domowej kuchni. Za jego wyglądem idzie także pyszna, pełna smaku kawa, którą można uzyskać przyrządzając ją tą metodą. Dodatkowym atutem urządzenia jest jego łatwa obsługa.

15. 5. 2021 3 Min czytania Marcin Rzońca
Pyszna i aromatyczna kawa z Chemeksu – jak ją przygotować?

Chemex powstał w latach ’30. XX wieku dzięki Peterowi Schlumbohmowi. Jego zamiłowanie do nauki i marketingu sprawiło, że kształt Chemeksu jest oryginalny – przypomina sprzęt laboratoryjny. Niedługo potem Chemex został uznany za urządzenie zaprojektowane z wielkim wyczuciem smaku i wysoką funkcjonalnością, dzięki czemu stanął jako eksponat w nowojorskim muzeum sztuki współczesnej.

Co jest wyjątkowego w Chemeksie? Prostota, idealne proporcje oraz magia papierowych filtrów, których używa się do parzenia w nim kawy. Właśnie dzięki nim napój ten jest zdecydowanie bardziej klarowny, czysty i lekki w smaku, w porównaniu do innych metod przelewowych. Ponadto zaparzona w nim kawa prezentuje się nad wyraz efektownie, a całe naczynie świetnie sprawdza się jako dekanter do kawy, w którym ta napowietrza się, delikatnie studzi i nabiera głębokiego smaku oraz zapachu.

Kilka kroków do pysznej kawy

Jak przygotować kawę w Chemeksie, aby wydobyć z niej mnóstwo smaku i poczuć jej „chemeksowy” charakter? Nie ma przepisu idealnego, który sprawdzi się przy każdej kawie. Warto jednak wziąć kilka rzeczy pod uwagę i potraktować jako dobry punkt odniesienia.

Parzenie kawy w Chemeksie to metoda przelewowa, w której doskonale sprawdzają się proporcje w ilości 60 g kawy na litr wody. Zatem, wybierając standardowy Chemex o pojemności 6 filiżanek, najczęściej będzie to 30 g ziaren na pół litra wody (czyli 500 g). Dobrze jest wyposażyć się w elektroniczną wagę kuchenną oraz stoper. Ważne jest też odpowiedni poziom zmielenia kawy. Chemex posiada dość grube filtry, które wolno przepuszczają wodę, dlatego biorąc pod uwagę sporą ilość kawy, powinna ona być zmielona równie grubo (pojedyncze drobinki muszą być wyraźnie widoczne).

Kawy, które najlepiej sprawdzą się w Chemeksie, to te o owocowym, cytrusowym, lekkim profilu smakowym. Przy tej metodzie właśnie te smaki będą ładnie podkreślone.

Bardzo ważną kwestią jest użycie świeżej, filtrowanej wody. Ta twarda z dużą ilością kamienia spowoduje, że nawet najlepsza kawa będzie płaska, bez wyrazu i zgaszona.

▶▶ Sprawdź też: Jak woda wpływa na smak kawy?

Mając już odpowiednią kawę oraz gorącą wodę, jesteśmy w połowie drogi do pysznego sukcesu. Najpierw należy prawidłowo włożyć filtr do Chemeksu tak, aby jego grubsza, kilkuwarstwowa część znalazła się po stronie „dzióbka”. Dzięki temu podczas parzenia papier nie zatka dopływu powietrza, a kawa będzie swobodnie spływała do karafki. Następnie filtr należy przelać gorącą wodą, aby go przepłukać, pozbawić pyłu i papierowego posmaku, który przeniósłby się na gotową kawę. Wodę oczywiście wylewamy.

Teraz nie pozostaje nic innego, jak wsypać zmieloną kawę do filtra i zacząć parzenie. Najlepiej jest postawić Chemex na wadze i włączyć stoper. Najpierw możliwie wąskim i spokojnym strumieniem (lub używając specjalnej konewki), wlewamy 90 g gorącej wody i czekamy 30 sekund. To tak zwana preinfuzja, podczas której kawa pęcznieje i otwiera się, przez co oddaje więcej smaku. Następnie sukcesywnie, w porcjach, równie delikatnym strumieniem, dolewamy resztę wody tak, aby w okolicach drugiej minuty parzenia wlać cały płyn. Następnie wystarczy odczekać kolejne dwie minuty, w ciągu których wszystko się przeleje. 4 minuty to optymalny czas parzenia w przypadku Chemeksu (i większości kaw). Filtr z zaparzoną kawą można wyrzucić.

aromatyczna kawa
Możesz spodziewać się lekkiej i klarownej w smaku kawy, z podkreślonymi nutami owocowymi, cytrusowymi i kwiatowymi.

Po zaparzeniu kawy warto ją kilka razy zamieszać, kręcąc Chemeksem, aby ją napowietrzyć i ostudzić! To znacznie poprawi walory smakowe!

▶▶ Sprawdź też: Kawa Barraquito – inspirowana smakami Teneryfy

Kawa i akcesoria do jej przygotowania

Kawa i akcesoria do jej przygotowania

Wszystko, co może Ci się przydać do przyrządzenia domowej kawy znajdziesz na Tchibo.pl. A jaką kawę wybrać do przyrządzenia w domu?

Przeczytaj artykuł

Przeczytaj również

Kajmak z delikatną nutą kawy: karmelowy deser w nowej odsłonie
Kajmak z delikatną nutą kawy: karmelowy …9354
Kawa kuloodporna w wersji smakowej: z nutą cynamonu, wanilii i migdałów
Kawa kuloodporna w wersji smakowej: z nu…22587
Walentynkowe Latte z malinami i białą czekoladą
Walentynkowe Latte z malinami i białą cz…17708
Kolejne artykuły