W codziennej pielęgnacji skóry tłustej powinnaś przede wszystkim uważać, żeby jej nie przesuszyć. Ten rodzaj cery potrzebuje nieobciążających preparatów i systematycznego nawilżenia. Podstawowy błąd pielęgnacyjny to nadmierne stosowanie kosmetyków o właściwościach wysuszających, np. na bazie alkoholu i zawierających SLS. Tłustej skórze nie należy też fundować dodatkowego obciążenia preparatami na bazie olejków, które niestety zapychają pory, tym samym nasilając problem nadprodukcji sebum. Zapomnij o oleistych kosmetykach, a tym bardziej o olejowaniu czy wazelinowaniu skóry twarzy.
Odpowiednia pielęgnacja to podstawa zdrowej skóry
Dzięki kilku zasadom wprowadzonym do codziennej pielęgnacji i zdrowej diecie jesteś w stanie znacznie poprawić stan problematycznej cery.
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest regularne oczyszczanie skóry twarzy. Do tego celu używaj preparatów myjących, które stosuje się w połączeniu z wodą. Myj twarz wyłączne letnią wodą, bo zbyt ciepła lub zbyt zimna pobudza produkcję sebum. Do codziennego mycia sprawdzi się żel antybakteryjny albo delikatna pianka. Unikaj jednak wody z mydłem.
Po umyciu twarzy nie zapomnij o toniku, który utrzymuje prawidłowe pH skóry i nadmiernie jej nie przesusza. Ważne, aby wybierane przez Ciebie produkty nie były produkowane na bazie alkoholu – choć wydaje się, że jest on sprzymierzeńcem tłustej cery, jego działanie raczej pogłębi problem, niż pomoże Ci wydostać się z tej pułapki.
Na dzień nakładaj lekki krem matujący, a na noc specjalistyczne kosmetyki regulujące pracę gruczołów łojowych. Przez cały rok chroń skórę preparatem z wysokim filtrem UV. Nie zapominaj też o peelingu, żeby pozbyć się zrogowaciałego, martwego naskórka – delikatny, drobnoziarnisty produkt do cery tłustej gruntownie ją oczyści. Ten zaleca się stosować dwa razy w tygodniu. Z kolei raz w tygodniu stosuj maseczki oczyszczające, regulujące pracę gruczołów łojowych. Idealne będą te z glinki zielonej, które nie tylko ściągają pory i zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu sebum, ale także wygładzają i rozświetlają cerę.
Cera na diecie
Nawet najbardziej systematyczna i precyzyjnie dobrana pielęgnacja nie sprawdzi się, jeśli o wygląd i kondycję skóry nie zadbasz od wewnątrz. Przetworzona żywność, fast foody i trudne do strawienia pokarmy, takie jak czerwone mięso, pełnotłusty nabiał, oleje, masło czy słodycze, natychmiast odciskają na niej swoje piętno, stymulując gruczoły łojowe i prowokując stany zapalne.
Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym, co jemy, dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywianie. Unikaj przetworzonych artykułów – zamiast nich włącz do diety brązowy ryż, produkty pełnoziarniste oraz orzechy. Czerwone mięso zastąp drobiem, produktami z soi i rybami. Do sałatek używaj oliwy z oliwek zamiast gęstych sosów. Unikaj soli i pikantnych potraw. Zamiast tego wybierz surowe owoce i warzywa.
Ważne jest też, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów. Zawsze miej przy sobie wodę, a słodkie napoje zamień na świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw. Doskonała jest też zielona herbata, która zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i już jedna filiżanka dziennie tego napoju pozytywnie wpływa na nasz organizm, oczyszczając go z toksyn.
Domowe sposoby na pielęgnację cery tłustej
Jestem ogromną fanką naturalnych sposobów pielęgnacji skóry. Często najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze i najtańsze, dlatego w przypadku cery tłustej polecam sięgnąć po dwa składniki, które każdy z nas ma w domu i przygotować domowy tonik do przemywania twarzy oraz oczyszczającą i antybakteryjną maseczkę.
Rumiankowy tonik do twarzy
Rumianek ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące. Zastosowany w domowej kuracji skutecznie zmniejszy podrażnienia, delikatnie dezynfekując skórę.
Ostudzony napar z rumianku możesz z powodzeniem stosować do przemywania tłustej skóry zamiast toniku. Możesz wykorzystać go też jako kompres: wystarczy, że zamoczysz w przestudzonym naparze gazę kosmetyczną i położysz ją na kilka minut na twarzy jako okład. Rumianek, jak każde inne zioło, może wywołać reakcję uczuleniową, więc nie powinien być stosowany u alergików i osób z bardzo wrażliwą cerą.
Maseczka z zielonej herbaty
Zielona herbata ma zdolność absorbowania nadmiaru sebum i działanie przeciwzapalne. Nie tylko warto ją pić, ale również stosować jako maskę na skórę.
Torebkę herbaty wystarczy zalać wrzątkiem i ostudzić, a następnie połączyć 5 łyżek ziołowego wywaru z 3 łyżeczkami mąki ziemniaczanej (jeśli maseczka będzie zbyt rzadka, dodaj więcej mąki ziemniaczanej). Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na twarz na mniej więcej 15 minut. Dalej wystarczy zmyć skórę letnią wodą.