Właśnie czytasz

Jak zrobić „busy board”, tablicę manipulacyjną dla dzieci

1405  
Udostępnij: 

Jak zrobić „busy board”, tablicę manipulacyjną dla dzieci

Mam w domu małe, ciekawskie główki, którym największą radość sprawia nieustanne odkrywanie świata. Kiedy dziewczynki były młodsze, otaczającą je rzeczywistość poznawały przede wszystkim za pomocą buzi i rąk. Panny wszędobylskie nigdy nie zostawiły niczego w spokoju. Ciągnięcie za kable i otwieranie drzwiczek było ich największą zabawą. Zastanie bobasa z ładowarką w buzi nie jest już jednak takie śmieszne. Wpadłam więc na pomysł stworzenia bezpieczniejszej opcji – tablicy busy board.

17. 4. 2020 4 Min czytania Jagoda Bednarska
Jak zrobić „busy board”, tablicę manipulacyjną dla dzieci

Busy board można by przetłumaczyć jako „zajmująca tablica”. Do czego służy? Większość rodziców posiadających małe dzieci doskonale wie, jak bardzo mali ludzie lubią bawić się rzeczami, które nie są zabawkami, ale przedmiotami codziennego użytku – np. włącznikiem światła, zamkami błyskawicznymi, różnymi drzwiczkami itp. Taka zabawa zajmuje je bez reszty, stąd nazwa tablicy.

Co będziesz potrzebować

 • drewnianej tablicy
 • drutu
 • kolorowych, drewnianych koralików
 • okrągłej grzechotki
 • 12 haczyków zakończonych wkrętem
 • kolorowej wstążki
 • włącznika
 • gniazdka
 • starego, niepotrzebnego kabla
 • sznurka
 • dzwoneczka
 • ceramicznej spłuczki
 • zamka błyskawicznego
 • najróżniejszych uchwytów
 • dzwonka rowerowego
 • okrągłych magnesów (ok. 20 mm)
 • wiertarki
 • śrubek
 • drewnianych literek tworzących imię
 • kleju

Komentarz: Doskonale rozumiem, że nie każdy będzie chciał umieścić na tablicy atrapę gniazdka elektrycznego w obawie, że dzieci zaczną bawić się również tymi prawdziwymi. Ja użyłam innego niż mamy w domu. Do wszystkich prawdziwych gniazdek włożyliśmy specjalne zaślepki, a poza domem zwracam uwagę czym bawią się dzieci. Kiedy będą większe, z pewnością przedyskutujemy z nimi niebezpieczeństwo związane z gniazdkami.

Jak to zrobić

Przygotuj drewnianą deskę, z której stworzysz tablicę.

Zanim przystąpisz do pracy, warto zastanowić się, jak rozplanowane będą poszczególne elementy.  W tym celu możesz rozłożyć je na tablicy i w ten sposób sprawdzić, czy wszystko się zmieści i będzie dobrze do siebie pasować.

Koraliki na drucie i grzechotka

Weź drut. Stwórz z niego falę siegającą od jednej do drugiej krawędzi tablicy. Z każdej strony pozostaw wolny fragment, aby można go było przewlec przez dziurki na drugą stronę. Zaznacz kropką miejsca, w których kończy się drut. Użyj poziomicy aby sprawdzić, czy są na równej wysokości i wywierć dziurki. Możesz od razu wywiercić dodatkowe dwie dziurki na drucik, na którym powiesisz grzechotkę.

Na wygięty drut nawlecz drewniane koraliki, a oba jego końce przeciśnij przez wywiercone otwory. Tablicę obróć i za pomocą kleszczy stwórz na końcach drutów małe supełki. Na krótszy drut nawlecz grzechotkę i również przymocuj go do tablicy.

Sznurowanie

Teraz po prawej stronie, pod drutem z koralikami, odmierz odstępy między haczykami na sznurowanie. Będziesz potrzebować co najmniej 5 po każdej stronie. Przestrzegaj odległości między nimi zarówno w pionie, jak i w poziomie. Za pomocą mini szlifierki wywierć otwory, do których następnie wkręcisz haczyki. Wybierz wstążkę w ulubionym kolorze małego odkrywcy i przeciągnij ją przez haczyki jak sznurówki. Na końcu zawiąż kokardkę.

Włącznik i gniazdko elektryczne

Jeśli masz w domu stary kabel elektryczny, którego już nie potrzebujesz, nadeszła jego wielka chwila. Utnij ok 20-25cm i  zawiąż na końcu supeł. Możesz zakleić go gorącym klejem z pistoletu, aby się nie rozwiązał. We wtyczce wywierć taki otwór, aby kabel z niego nie wypadał. Przywierć gniazdko do lewej strony tablicy. Następnie umocuj wtyczkę razem z kablem. Nad gniazdkiem możesz w podobny sposób umieścić włącznik.

Dzwoneczki

Przy zakupie dzwoneczka warto zwrócić uwagę na jedną kwestię. Będzie wisiał na sznurku, a z drugiej strony będzie powieszona np. ceramiczna spłuczka. Podczas wyboru zwróć uwagę na ich wagę. W przypadku, gdy jeden z końców będzie znacznie cięższy niż drugi, element będzie zawsze przeważał tablicę na jedną ze stron.

Na środku tablicy wywierć kolejne dwa otwory w dowolnej odległości. Do dziurek wkręć haczyki. Przewlecz przez nie sznurek a na jego końcach przywiąż dzwoneczek i spłuczkę.

Możesz też od razu przygotować sobie dzwonek rowerowy. My wybraliśmy wesoły, w kształcie biedronki, ale na rynku dostępnych jest wiele wzorów. Wybór zależy tylko od Ciebie. Dzwonek należy jednak najpierw odrobinę zmodyfikować. Piłą do metalu spiłuj oczko, które służy do mocowania dzwonka na rowerze. Następnie wywierć w tablicy dziurę i przytwierdź dzwonek za pomocą śrubki. Aby dzwonek się nie obracał, należy go dodatkowo przykleić.

Zamek błyskawiczny

Klasyczny zamek błyskawiczny kupisz w każdej pasmanterii. Wybierz taki w wesołym kolorze, aby stał się ozdobą tablicy. Zamek pozostaw zapięty, za pomocą śrubek z okrągłym gwintem przymocuj go po obu stronach do tablicy (każdą połowę na górze i na dole).

Magnesy i wesołe uchwyty

Kup najróżniejsze uchwyty, które przypadną Ci do gustu – drewniane, ceramiczne, plastikowe, kolorowe lub neutralne. Przymocuj je w dowolnej odległości od siebie, w dolnej części tablicy. Obok nich przylep magnesy.

Imiona

Jako wisienkę na torcie, na szczycie przyklej imię właściciela tablicy. Jeśli masz zdolności plastyczne, literki możesz namalować własnoręcznie. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie martw się. W wielu sklepach dostępne są gotowe, kolorowe literki.

Dodatkowe opcje na koniec

Nasza tablica to jedynie inspiracja. Na własny busy board możesz przymocować w zasadzie cokolwiek: kłódki, łańcuchy, zasuwki, a jeśli jesteś złotą rączką i lubisz majsterkować, możesz do tablicy przymontować drzwiczki na zawiasach. Wszystkie pomysły są dozwolone. Sama z pewnością wiesz najlepiej, co Twojego małego bąbelka interesuje najbardziej.

Moje dziewczynki spędziły przy tablicy naprawdę sporo czasu. Czasem nie mogłam uwierzyć, że wciąż się nią nie znudziły. W miarę rozwoju, ich uwagę przyciągały kolejno inne elementy tablicy. Od pierwszych, niezdarnych pociągnięć za dzwoneczek i uderzania w koraliki, aż po doskonalenie małej motoryki poprzez przewlekanie wstążki. Starsza z córek dzięki tablicy nauczyła się nawet zawiązywać kokardkę, co bardzo pomogło nam przy nauce wiązania sznurówek.

Tablica nie tylko dla dzieci

Jako ciekawostkę wspomnę, że tego typu tablice używane są również do trenowania małej motoryki u osób starszych, cierpiących na demencję starczą czy Alzheimera.

Kreatywne zabawki z Tchibo

Kreatywne zabawki z Tchibo

W sklepie internetowym Tchibo znajdziesz zabawki, którymi każde dziecko będzie się dobrze bawić. Wszystko z przyjemnością dostarczymy - bezpłatnie.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły