Właśnie czytasz

Jak zaparzyć idealną kawę? Te błędy wpływały na jej smak

822  
Udostępnij: 

Jak zaparzyć idealną kawę? Te błędy wpływały na jej smak

Nie wyobrażam sobie poranka bez filiżanki dobrej kawy. I nie chodzi tu o klasyczną "siekierę", która daje energetycznego kopa, ale o samą przyjemność z delektowania się jej doskonałym smakiem. To taki mój codzienny rytuał i chwila dla siebie, która pozwala mi wkroczyć w nowy dzień z uśmiechem na twarzy.

5. 10. 2022 4 Min czytania Marta Kaniewska
Jak zaparzyć idealną kawę? Te błędy wpływały na jej smak

Nie zawsze byłam jednak domowym „ekspertem” kawowym – do dzisiaj nie odważę się w ten sposób o sobie powiedzieć, choć muszę przyznać, że z biegiem lat sporo się nauczyłam podpatrując baristów, czytając różne artykuły i próbując różnych metod parzenia kawowych ziaren. Zastanawiasz się pewnie, jakie błędy można popełnić przygotowując swoją poranną filiżankę kawy?

Zbyt gorąca lub zbyt zimna woda

Wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie alternatywnych metod parzenia, choć sięgając po nie, tym bardziej trzeba to mieć na uwadze.

Ja jestem wierna mojemu ekspresowi, choć przez długi czas miałam źle nastawioną temperaturę grzania wody. Była zbyt gorąca przez co walory smakowe zaparzonej kawy nie były takie, jakich oczekiwałam. Mówi się, że optymalna temperatura wody to 88-94 stopni, bo wtedy wyciąga ona z ziaren to, co najlepsze.

Ekspresy do kawy zazwyczaj mają możliwość ustawienia temperatury, natomiast jeśli wybierzesz alternatywną metodę parzenia – french press lub chemex, to polecam zaopatrzyć się w czajnik z termometrem lub zwykły termometr kuchenny, co znacznie ułatwia cały proces.

Kawa mielona na zapas

Przyznaję, czasami chodziłam na skróty i kupowałam kawę mieloną, którą przesypywałam do puszki i trzymałam ją w niej miesiącami.

Z chwilą mielenia ziaren kawy zaczynają one uwalniać swoje wyjątkowe nuty smakowe. Im dłużej zmielona kawa jest przechowywana, tym bardziej traci swoje walory. Najlepiej jest więc kupować kawę ziarnistą i mielić ziarna tuż przed ich zaparzeniem. Polecam zainwestować w młynek elektryczny lub ręczny młynek do kawy – wierz mi, że poczujesz różnicę, a wydane pieniądze nie będą wyrzucone w błoto.

Ciepła kawa – zimna filiżanka

Wlewając ciepły napój do zimnego naczynia, obniżasz jego temperaturę.

Spróbuj zmienić ten nawyk – gwarantuję Ci, że nagrodą będzie jeszcze większa przyjemność z picia kawy. Po zagotowaniu wody wystarczy wlać jej odrobinę do filiżanki, poczekać chwilę i wylać tuż przed napełnieniem filiżanki gotowym naparem. Moim niedawnym odkryciem jest też ogrzanie w ten sam sposób french pressu przed wsypaniem do niego zmielonych ziaren.

Wsypywanie kawy „na oko”

W ten sposób jest jej albo za dużo, albo za mało, a to przekłada się na jej smak i aromat.

Przyjmuje się, że przygotowując espresso należy wsypać 7 – 8 g kawy na 30 ml wody. Parząc kawę przez filtr z kolei na pierwszą porcję należy liczyć 10 g, a na każdą następną po 6 g. Oczywiście warto się też kierować indywidualnymi gustami, ale to wymaga odrobinę doświadczenia.

Przygotowując kawę w kawiarce w pierwszej kolejności należy zerknąć, ile porcji mieści nasze urządzenie. Standardowo spotkać można kawiarki będące w stanie pomieścić od 1 do nawet 12 porcji napoju. Ja kieruję się zasadą, że na 2 porcje kawy wsypuję 10 gramów zmielonych ziaren, czyli około 2 łyżeczki. W tym przypadku warto też wiedzieć, że do kawiarki nigdy nie wlewa się zimnej wody – to właśnie dzięki temu, że jest gorąca, proces parzenia się usprawnia.

Woda prosto z kranu?

Jeżeli jest filtrowana, to dlaczego nie, ale w większości dużych miast walczymy z problemem twardej wody.

U mnie podstawą jest dzbanek filtrujący i tylko taką wodę używam do gotowania i parzenia kawy. Jeśli jednak nie mam jej pod ręką, zawsze staram się mieć ze sobą butelkę wody źródlanej. Nie zawiera ona minerałów i kwasowości, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na smak samego naparu.

Powiedz „nie” fusom

Zdarzyło mi się pozostawić pełne sitko w ekspresie i o nim zapomnieć.

To jednak duży błąd, zwłaszcza jeśli nie pijesz kawy codziennie. Fusy, które pozostają w urządzeniu przez kilka dni, mogą spleśnieć, a Ty masz wówczas więcej pracy przed kolejnym zaparzeniem kawy. Urządzenie należy bowiem od razu dokładnie wyczyścić i pozbyć się resztek, które mogłyby „zepsuć” aromatyczny napar.

Fusy po kawie przesypuję do naczynia i wykorzystuję w domu – są doskonałe jako peeling do ciała czy nawóz do roślin domowych. To tanie i ekologicznie!

Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki przechowujesz ziarna

Kawa źle znosi światło słoneczne i wilgoć.

Kiedyś gdzieś słyszałam, że kawę należy przechowywać w lodówce i tego spróbowałam. Efekt? Po otwarciu drzwiczek przepiękny aromat unosił się po całej kuchni. Niestety miało to też swoje minusy – smak kawy zależał od tego, co się w danej chwili znajdowało w lodówce – niedzielny rosół, wędlina czy moja ulubiona ryba. To zdecydowanie nie było to, czego chciałam.

U mnie najlepiej sprawdza się hermetycznie zamykany pojemnik umieszczony w suchym i chłodnym miejscu. Szafka w kuchni lub półka w spiżarni sprawdzają się doskonale. Nie ma jednego, idealnego miejsca do przechowywania kawy, ale należy pamiętać, aby nie było tam wilgoci, światła i źródła ciepła.

Ekspres należy regularnie czyścić, kawiarkę lepiej pozostawić z osadem

Dlaczego? Bo dzięki temu uzyskasz jeszcze lepszy efekt.

Z ekspresem sprawa jest prosta – raz na jakiś czas należy nastawić program odkamieniający lub postępować zgodnie z instrukcją. W przypadku kawiarki z kolei warto znać jeden patent: brązowy osad na jej wewnętrznych ścianach nie jest niczym złym – dzięki niemu każda kolejna filiżanka kawy jest jeszcze bardziej aromatyczna, a zaoszczędzony na czyszczeniu czas możesz poświęcić na delektowanie się przepyszną kawą w towarzystwie bliskich Ci osób!

▶▶ Jak wyczyścić ekspres do kawy?

Kawa i akcesoria do jej przygotowania

Kawa i akcesoria do jej przygotowania

Wszystko, co może Ci się przydać do przyrządzenia domowej kawy znajdziesz na Tchibo.pl. A jaką kawę wybrać do przyrządzenia w domu?

Przeczytaj artykuł
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły