Właśnie czytasz

Bazgroły czy coś więcej? Rysunki wyrażają Twój nastrój

3069  
Udostępnij: 

Bazgroły czy coś więcej? Rysunki wyrażają Twój nastrój

Kiedy mój mąż załatwia coś ważnego przez telefon, ciągle chodzi po pokoju. Mnie z kolei każdy telefon, na którym muszę się skupić, przykuwa do krzesła i zupełnie bezwarunkowo łapię za ołówek. W trakcie rozmowy, na kartce przede mną rosną obrazki i symbole. Wcześniej kartkę zapełniały kwadraty, dzisiaj wygrywają kwiatki. Jakie znaczenie mają te obrazki, jeśli w ogóle coś oznaczają?

24. 3. 2020 4 Min czytania Redakcja
Bazgroły czy coś więcej? Rysunki wyrażają Twój nastrój

Podobno nie jestem w tym sama – czytałam, że ponad połowa kobiet zajmuje ręce rysowaniem bazgrołów podczas koncentrowania się na czymś ważnym. A to, co podczas myślenia, rozmawiania przez telefon czy planowania rysuje, podobno wyraża to, jak się w danej chwili czuje. Złapałaś się już kiedyś na tym, jak zakochana rysujesz serca? No właśnie.

To nie jest tak, że analiza moich kalendarzy pokrytych rysunkami mogłaby zastąpić wizytę u psychologa, ale zaskoczyło mnie, jak wymowne są cechy poszczególnych obrazków. W psychoanalizie przyjęto nawet metodę HTP („house-tree-person“, w tłumaczeniu „dom-drzewo-osoba“), która pracuje właśnie z rysunkami.

Spójrz na swoje ostatnie rysunki i porównaj je z przypisanymi znaczeniami. Pasują? :-)

Strzałki oznaczają ambicję i motywację

To brzmi tak oczywiście! Kiedy robię nowe, wielkie plany lub skupiam się nad ważnymi zadaniami, rysuję zazwyczaj pięknie wycieniowane strzałki albo wykrzykniki. Te pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy coś, co usłyszę przez telefon wyda mi się naprawdę ważne.

Kwiaty i inne motywy roślinne wyrażają radość

Kiedy mam dobry nastój i potrzebuję zająć czymś ręce, maluję kwiatki. Nie rysowałam ich zawsze, zdarza mi się to dopiero w ostatnich kilku latach – mniej więcej od czasu, gdy rozpoczął się w moim życiu bardzo dobry i szczęśliwy okres.

Ludzie, u których przeważają „kwiatowe“ rysunki, podobno tryskają dobrym nastrojem. Mam więc nadzieję, że to prawda. :-) Ogólnie uważa się je za bardzo kobiecy motyw. Co ciekawe, mężczyźni nie wybierają tego motywu prawie nigdy, u kobiet jest to z kolei bardzo częsty rysunek.

Zwierzęta, pogoda, drzewa, twarze i oczy wyrażają konkretne uczucia

Ze zwierzętami wiążą się różne cechy – pies jest posłuszny, biedronka urocza, kot chodzi własnymi ścieżkami… Na przykład mój kolega z redakcji, podczas rozmowy o planach na przyszły rok, rysował wielkiego, zadowolonego lwa. Zgadnij, co mógł mieć na myśli?

To samo dotyczy rysowania ikon pogodowych. Jeśli kolega siedzący przy stole obok rysuje chmury burzowe, to znaczy, że rozmowa z nim nie będzie dzisiaj należała do przyjemnych. Gołe drzewa wyrażają depresyjne uczucia, natomiast „wesołe“ drzewa pokryte liśćmi i owocami są tak samo optymistyczne jak kwiaty.

Twarze i oczy (te w szkole średniej rysowaliśmy chyba wszyscy) swoim wyrazem odpowiadają temu, jak się w danej chwili czujesz. Nie jest to najczęstsza rzecz, którą ktoś może rysować podczas spotkania czy rozmowy telefonicznej, ale jeśli zauważysz u nastolatka zeszyty pełne płaczących oczu, spróbuj dowiedzieć się, co się dzieje.

Dlaczego bazgroły są tak wymowne?

Kiedy świadomie skupiamy się na konkretnych problemach, podświadomość szuka niekontrolowanie drogi wyjścia – znajduje ją – za pomocą obrazków, nad którymi się w ogóle nie zastanawiamy. Możemy je więc postrzegać jako taki pomocny sygnalizator emocji.

Jeśli masz ochotę to sprawdzić, a do tej pory nie rysowałaś, przygotuj sobie kartkę i ołówek. Bazgroły pojawią się na niej niepostrzeżenie.

Ciała niebieskie? Mierzysz wysoko

Gwiazdy, słońce, księżyc, niebo (lub stado ptaków lecących w oddali) – to wszystko oznacza, że chętnie dajesz się ponieść fantazji. U mnie są to głównie gwiazdy w momencie, gdy przez telefon planuję coś wielkiego – w odróżnieniu od tych ze strzałkami, nie są to plany bojowe, ale związane z moimi aspiracjami. Ciała niebieskie? Mierzysz wysoko.

Kwadraty, trójkąty i symetryczne linie wyrażają racjonalne podejście

Pojawiają się w momencie, gdy mózg coś analizuje. Wyobrażam sobie to tak, że gdy głowa włącza tryb „wydajnego komputera“, ołówek wyraża to na papierze dokładnie, tak jakby rysował robot. Oczywiście gdyby roboty umiały rysować. :-)

Kwadraty rysujemy podobno wtedy, gdy chcemy być naprawdę konstruktywni. Tych mam najwięcej po spotkaniach w pracy, ale to chyba dobry znak.

Jeżeli tworzysz z nich szachownicę, to znaczy, że jesteś cierpliwa i wytrwała.

Połączone kształty geometryczne wyrażają emocje

Myślę, że bardziej chodzi o te połączenia niż połączone elementy. Rysują je podobno bardzo emocjonalne osoby, które lubią spędzać czas z innymi. Mam nadzieję, że takich obrazków u mnie nie znajdzie się wiele, co nie znaczy, że jestem zupełnie nietowarzyska… ale prawdą jest, że jestem ogromną introwertyczką.

Spirale, tribale, abstrakcyjne obrazki 3D wyrażają kreatywność

Pamiętam, że takich obrazków miałam w szkole średniej pełne zeszyty. To był czas, kiedy ciągle coś tworzyłam i wymyślałam. Ten, komu to zostało do dzisiaj, ma podobno duszę artysty.

Gdzie umieszczasz rysunki?

Czy wiesz, że większość ludzi ma tendencję rysować na lewej stronie kartki? Osoby leworęczne mają z kolei na odwrót – rysują po prawej stronie. Jeśli jesteś wyjątkiem od tej zasady, psycholodzy głoszą, że podświadomość chce Ci coś powiedzieć – ale co, to już odkryje psychoanalityk.

Ekstrawertycy częściej rysują po środku strony, introwertycy bliżej krawędzi.

Ambicja wyraża się w rysunkach schodów lub drabin

Brzmi sensownie, prawda? Kiedy spojrzysz na notatki ludzi, którzy obejmują ważne stanowiska, na których odpowiedzialni są za ważne plany, a ich praca składa się wielu stopniowych działań, przynajmniej u jednego z nich znajdziesz rysunki schodów lub drabin.

Uwaga na kropki, sygnalizują nerwowość

Ups, zdarza mi się rysować kropki, ale to bardzo relaksujące…

Pajęczyna oznacza, że czujemy się schwytani

Hm. Pajęczyn narysowałam w życiu naprawdę dużo. Mam wrażenie, że bardziej mi się podobała symetria ich linii niż to, że czułam się schwytana w jakieś sidła.

Jeśli rysujesz własne imię, jesteś świadoma własnej wartości

rysujesz bazgroły

To domena nastolatków – ze swoimi inicjałami lub imieniem robią różne rzeczy. Nie byłam wyjątkiem – swoją ówczesną ksywkę przekształcałam na wszystkie możliwe artystyczne sposoby. :-)

W dorosłym życiu raczej będziesz pisać inicjały kogoś, o kim właśnie myślisz…

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły