Właśnie czytasz

Barwienie ubrań wraca do mody. Dzięki temu moje ubrania otrzymują drugie życie!

1912  
Udostępnij: 

Barwienie ubrań wraca do mody. Dzięki temu moje ubrania otrzymują drugie życie!

Czy kiedykolwiek próbowałaś barwić swoje ubrania? Ostatni raz robiłam to jako dziecko na wakacyjnym obozie. Ufarbowałam wtedy swój podkoszulek na czerwono i chociaż minęło już prawie dwadzieścia lat, dokładnie pamiętam, jak wtedy wyglądał. Miałam go ze sobą u babci na wsi, gdzie latem w ogrodzie czułam się w nim bardzo dobrze. Moja mama z kolei cieszyła się, że plamy z owoców, którymi lubiłam się zajadać, nie były na nim tak widoczne.

16. 7. 2022 4 Min czytania Redakcja
Barwienie ubrań wraca do mody. Dzięki temu moje ubrania otrzymują drugie życie!

Po dwudziestu latach ponownie odkryłam farbowanie tkanin, tym razem jako matka półtorarocznego chłopca. Początkowo chciałam kupić mu kilka białych śpioszków i spróbować na nich, ale potem zdałam sobie sprawę, że mamy w domu wiele takich, które mają nie do końca sprane plamy po jedzeniu i których mój syn już nie nosi. Przygotowałam więc wszystkie stare śpioszki i najpierw wypróbowałam tej metody na nich. A wynik jest świetny! Każdy z nich wygląda oryginalnie i maluch może je znowu nosić, dlatego sięgnęłam też po swoje stare koszulki i tym razem im postanowiłam podarować drugie życie

Czego potrzebujesz, aby koszulka miała piękne wzory i kolory?

Najlepiej sięgnąć po ubrania w jasnym kolorze (lub przynajmniej w jaśniejszym niż kolor, który chcesz uzyskać) wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub jedwab i gumowe rękawiczki. Ważne jest, aby podczas farbowania tkanina była wilgotna.

Muszę przyznać, że o rękawiczkach kompletnie zapomniałam i moje ręce były czarno-niebieskie przez kolejne 3 dni. Po barwieniu należy wyprać ubrania bez płynu do płukania tkanin, dzięki czemu materiał dobrze wchłonie kolor, a następnie wyprasować ubranie.

Wybrałam klasyczne Tie dye

Według mnie to najłatwiejszy i doskonały sposób, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z barwieniem ubrań.

Do tej techniki potrzebne są:

 • Barwnik tekstylny,
 • Ocet (jeśli jest to wskazane w instrukcji barwnika),
 • Dostatecznie duży garnek,
 • Łyżka lub stara drewniana łyżka,
 • Gumki recepturki lub sznurek (osobiście wolę gumki, ponieważ podczas ostatecznego rozwiązywania nie ma ryzyka uszkodzenia tkaniny podczas przecinania sznurka).

Barwienie krok po kroku:

 1. Zwiąż wypraną koszulkę lub inną część garderoby.

  Wybierz swój kształt

  Jeśli chcesz mieć kółko, chwyć kawałek materiału w miejscu, w którym chcesz go uformować, i obwiąż go gumką. W przypadku pasków owiń ubrania gumką na całym obwodzie, w miejscu, w którym powinny znajdować się paski. Możesz również stworzyć spiralę na koszulce – umieść drewniany kołek w środku koszulki i zacznij nim kręcić, tworząc z niej spiralę. Następnie zwiąż ją za pomocą trzech gumek (utworzonych zostanie wówczas 6 pasków).

 2. Związaną koszulkę wrzuć do wody z barwnikiem zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Ja najpierw podgrzałam wodę, wymieszałem w niej farbę i dodałam sól. Zwilżyłam ubranie i włożyłam je do barwnika. Pozostawiłam je tam na czas określony na opakowaniu, a następnie wylałam wodę i włożyłam ubrania do roztworu octu. Na koniec dokładnie wypłukałam, wykręciłam, powiesiłam i wyprasowałam je do sucha. Gotowe!

Można też barwić na zimno

Do tego będziesz potrzebować farby do tkanin do użytku na zimno oraz gumek lub sznurka.

Tak samo jak w przypadku poprzedniej techniki, zacznij od związania ubrań, namoczenia ich w zimnej wodzie i lekkiego wyciśnięcia. Farbę można nakładać pędzlem lub aplikatorem, dzięki czemu tkanina może być wielokolorowa. Jeśli nie zależy Ci na motywie w więcej niż jednym kolorze, możesz zabarwić całe ubranie na jeden kolor. Następnie przełóż je do utrwalacza, spłucz i pozostaw do wyschnięcia.

Do barwienia możesz też użyć mikrofalówki

W porównaniu do utrwalania kolorów w garnku ma to tę zaletę, że można stworzyć na koszulce prawie każdy wzór.

Jak to zrobić?

 1. Zacznij od wymieszania części farby w szklance.
 2. Połóż mokre ubrania na macie i zacznij rysować za pomocą pędzla lub strzykawki.
 3. Kiedy wzór będzie gotowy, złóż ubranie i umieść je w torbie z dziurami.
 4. Tak przygotowane ubranie wstaw do mikrofalówki na około 7 minut. Następnie wypłucz, wypierz, wysusz i wyprasuj je. Gotowe!

Możesz też spróbować barwienia woskowego

Jest to jednak najtrudniejsza ze wszystkich wspomnianych metod.

Ci z Was, którzy mają artystycznego ducha, będą się świetnie bawić. Warto tu jednak wspomnieć, że wynik końcowy jest trudny do przewidzenia. Ta metoda barwienia polega na pokryciu woskiem części tkaniny, które mają zachować swój pierwotny kolor.

Barwienie krok po kroku:

 1. Wypierz ubrania, które chcesz barwić.
 2. Następnie rozpuść wosk do tkanin.
 3. Odpowiednio naciągnij tkaninę i zacznij nakładać wosk. Użyj do tego pędzla lub stempla. Podczas aplikacji możesz pracować z różnymi szablonami, ale nie zapomnij na powierzchni roboczej położyć maty – wosk może przesiąkać przez tkaninę i zniszczyć stół.
 4. Następnie włóż ubrania do barwnika stosowanego na zimno i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
 5. Usuń wosk. Możesz to zrobić za pomocą gotowania (nie zapomnij dociążyć ubrań kamieniem, ponieważ wosk wypływa na powierzchnię wody, dzięki czemu nie zostanie w nią ponownie wchłonięty) lub żelazkiem (przez chłonny papier, który będziesz musiała kilkakrotnie zmieniać podczas prasowania).

Lubię zmiany, zwłaszcza w mojej garderobie, ale staram się żyć w duchu ekologii i nie lubię wyrzucać tego, czego już nie noszę. Zawsze staram się znaleźć sposób, który nada im charakteru i pozwoli mi cieszyć się ubraniami dłużej, a barwienie ubrań to doskonały sposób na to, aby stare ubrania znowu odzyskały swój blask.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły